ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH

Dodawanie gier do katalogu

Jeżeli w Katalogu Gier nie ma Waszej ulubionej gry, możecie ją dodać klikając na przycisk "+Dodaj grę".

Dodaj grę

Baza gier

Na podstronie zatytułowanej “Baza gier”, możemy przejrzeć pełną listę gier, które aktualnie dodaliście do katalogu. Możemy przeglądać tą listę strona po stronie, jak również skorzystać z wygodnej wyszukiwarki. 

Baza gier

Dodana przez Was gra nie pojawia się od razu w katalogu, lecz oczekuje na aktywację, która nastąpi po zatwierdzeniu jej publikacji przez administratora. Dopóki status gry nie zmieni się na "opublikowana", można ją edytować klikając na jej tytuł.

Dodanie nowej gry

Po kliknięciu na zielony przycisk "+Dodaj grę", przechodzimy do edycji nowej pozycji w katalogu gier.

Uwaga ogólna: podczas dodawania gier do katalogu, staramy się bardzo rzetelnie wypełnić wszystkie pola formularza, w miarę potrzeb posiłkując się informacjami ze strony wydawcy gry, bądź serwisu Board Game Geek (w nawiasach znajdziecie odpowiednik danego pola w katalogu BGG).

Nazwa - w to pole wpisujemy pełny tytuł gry, pod jakim została ona wydana w Polsce. Uwaga: Jeżeli gra o podanej przez nas nazwie znajduje się już w katalogu, system poinformuje nas o tym fakcie; należy wtedy przerwać dodawanie gry, znajdującym się na dole strony przyciskiem “Anuluj”.

Opis - Zwięzły (2-3 akapity) opis gry, pozwalający czytelnikowi zorientować się czego po danej grze można oczekiwać. W miarę możliwości staramy się także opisać zawartość pudełka z grą. Jeżeli tekst pochodzi z innej strony internetowej, wskazane jest przytoczenie oryginalnego źródła.

Uwaga: w przypadku kopiowania tekstu opisu z innych źródeł (np. stron internetowych) zaleca się skorzystanie ze znajdującego się na pasku narzędziowym przycisku "wkelj jako czysty tekst", pozwalającego na pozbycie się z oryginalnego tekstu niepożądanych znaczników formatowania.

Czysty tekst

Zdjęcie - po kliknięciu na przycisk "Wybierz zdjęcia z dysku" możemy dodać zdjęcie okładkowe. Zalecamy, by dołączane do gry zdjęcie prezentowało ilustrację zdobiącą przód jej pudełka; dobrym źródłem jest baza serwisu BoardGameGeek (w bloku “Versions” możemy odnaleźć interesujące nas wydanie gry, kliknąć na ilustrację, a następnie pobrać grafikę w rozmiarze “medium” - ok. 500x500 pikseli).

Nr BGG - unikalny numer gry/dodatku w katalogu BGG (widoczny w pasku adresowym po wyszukaniu gry, np. dla Pandemic Legacy nr BGG to 161936).

Nr BGG

Typ - z dostępnej listy wybieramy jedną z dostępnych opcji:

 • Podstawka - podstawowa wersja gry
 • Dodatek - rozszerzenie gry podstawowej
 • Inne - minidodatki, promoski itp.

Alternatywna nazwa - angielskojęzyczna nazwa, pod jaką gra figuruje w karalogu BGG.

Pierwsze wydanie (rok) -  rok, w którym gra miała swoją premierę (BGG: year published).

Polskie wydanie (rok) -  rok, w którym gra miała swoją polską premierę (BGG: blok "Versions", language: polish).

Projektant - imię i nazwisko projektanta/projektantów (BGG: designer). Pole wielokrotnego wyboru, tzn. że możemy po kolei wskazać wszystkich autorów danej gry. Podczas wpisywania kolejnych liter pojawia się lista twórców w których imieniu bądź nazwisku, występuje wpisywany ciąg znaków. Wyboru z tej listy dokonujemy pojedynczym kliknięciem na właściwą pozycję listy; w przypadku pomyłki, możemy usunąć błędnie wskazanego autora z listy klikając na “x”. 

Artysta - nazwiska osób bądź nazwy zespołów grafików, odpowiedzialnych za stronę wizualną gry (BGG: artist); sposób wypełnienia analogiczny do pola "Projektant".

Wydawca -  nazwy wydawnictw, odpowiedzialnych za wszystkie wydania gry, które ukazały się na świecie (BGG: publisher).

Gracze od - minimalna liczba graczy (BGG: # of players).

Gracze do - maksymalna liczba graczy (BGG: # of players).

Wiek od - sugerowany minimalny wiek graczy (BGG: mfg suggested ages).

Czas rozgrywki od - minimalny czas rozgrywki (BGG: playing time).

Czas rozgrywki do - maksymalny czas rozgrywki (BGG: playing time).  

Kategoria - kategoria gry (BGG: subdomain, category) pole wielokrotnego wyboru, tzn. gra może być przypisana do wielu kategorii jednocześnie. Aktualnie na liście znajdują się następujące kategorie:

 • Gra dla dzieci
 • Gra ekonomiczna
 • Gra figurkowa
 • Gra imprezowa
 • Gra karciana
 • Gra kościana
 • Gra logiczna
 • Gra przygodowa
 • Gra rodzinna
 • Gra strategiczna
 • Gra słowna / liczbowa
 • Gra wojenna
 • Gra wyścigowa / sportowa

Mechanika  - ze względu na ugruntowane nazewnictwo poszczególnych mechanik stosowanych w grach, w polu tym wstawiamy mechaniki w oryginalnej, angielskojęzycznej pisowni (BGG: mechanism).

Strona WWW - zazwyczaj adres strony internetowej wydawcy (najlepiej w języku polskim), na której można znaleźć dodatkowe informacje o grze.

Powiązania - pole umożliwiające utworzenie powiązanie gier z jednej serii, bądź przypisanie dodatków do gry podstawowej; 

Uwaga: tworzone powiązanie, działa w obydwie strony, tzn. tworząc je na karcie gry podstawowej, po wyszukaniu dodatku i przypisaniu go do podstawki, nie ma potrzeby powtarzania operacji na karcie dodatku.

Linki / Filmy - bloki pół umożliwiających dodawanie odnośników do źródłeł zewnętrznych. W polu “Adres URL” wpisujemy odpowiedni adres pod którym można znaleźć linkowany materiał, a w polu “Opis” krótki opis odnośnika (instrukcja, recenzja itp.)

Po uzupełnieniu wszystkich pól formularza, klikamy na znajdujący się na dole strony przycisk "Zapisz". Zapisanie dodanej przez nas gry w bazie zostanie potwierdzone stosownym komunikatem.

Przerwanie edycji przyciskiem "Anuluj" powoduje utworzenie na liście dodanych prze nas gier pustego rekordu (zawierającego dodane w nim powiązania, zdjęcie, linki). Możemy powrócić do jego edycji, bądź całkowicie usunąć tą pozycję z listy, poprze klikcięcie na przycisk oznaczony "x".

Pusty rekord