ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH

Pandemic: Czas Cthulhu

8.39 / 18 głosów
SGP RANKING
0
FANI
8
OPINIE
4

Opis:

Starożytne istoty o wyjątkowej inteligencji, zwane Przedwiecznymi, wiją się u bram swoich kosmicznych cel. Wraz z ich przebudzeniem rozpęta się era szaleństwa, chaosu i zniszczenia tego, co postrzegamy jako rzeczywistość. Wszystko, co kochasz i znasz, zostanie unicestwione!
Właśnie ty niesiesz brzemię wiedzy, z którym zwykły śmiertelnik nie byłby sobie w stanie poradzić. ZŁO istnieje i musi zostać powstrzymane za wszelką cenę.

Będziesz walczył z kultystami i przerażającymi potworami, rodem z najbardziej mrocznego koszmaru, aby znaleźć wskazówki niezbędne do zapieczętowania bram i powstrzymania Przedwiecznych od przebudzenia.
Twoje śledztwo pcha cię w stronę chaosu i szaleństwa, a twoja poczytalność zostanie wystawiona na poważną próbę.
Na krawędzi szaleństwa...
Jesteś ostatnią nadzieją ludzkości!

Zawartość pudełka:

 • 1 plansza,
 • 7 figurek badaczy,
 • 26 figurek kultystów,
 • 3 figurki shoggothów,
 • 4 żetony pieczęci,
 • 44 karty wskazówek,
 • 12 kart reliktów,
 • 24 karty przywołania,
 • 7 kart badaczy,
 • 4 karty pomocy,
 • 12 kart przedwiecznych,
 • 16 żetonów poczytalności,
 • 1 kość poczytalności,
 • 1 instrukcja.

opis i okładka: http://www.lacerta.pl

Podstawowe informacje:

Nr BGG
192153
Typ
Podstawka
Alternatywna nazwa
Pandemic: Reign of Cthulhu
Pierwsze wydanie (rok)
2016
Polskie wydanie (rok)
2016
Projektant
Matt Leacock
Chuck D. Yager
Artysta
Atha Kanaani
Chris Quilliams
Wydawca
Asterion Press
Devir
Filosofia Éditions
Hobby Japan
Kaissa Chess & Games
Lacerta
Z-Man Games
Gracze od
2
Gracze do
4
Wiek od
14
Czas rozgrywki od (minut)
40
Kategoria
Gra przygodowa
Mechanika
Action Point Allowance System
Co-operative Play
Hand Management
Point to Point Movement
Set Collection
Trading
Variable Player Powers

Linki:

1    
1
Recenzja Pandemic: Czas Cthulhu na Big Bad Dice 2016-11-02 07:37:17
http://bigbaddice.pl/pandemic-czas-cthulhu-recenzja-gry/
1    
2
Wideorecenzja GameTrollTV Carlos 2016-12-08 12:15:52
https://youtu.be/QtsonR0eSbI
-1    
3
Fantasy-Bestiarium: Klucz do fantastyki 2016-10-25 15:29:18
http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2016/10/pandemic-czas-cthulhu.html
0    
1
Pandemic - Reign of Cthulhu (Teaser) 2016-08-07 14:05:43
https://www.youtube.com/watch?v=Ke3gBEtmHQc
0    
2
Pandemic: Reign of Cthulhu | RFC Podcast 2016-08-07 14:06:20
https://www.youtube.com/watch?v=wVneLUsTfJg
0    
1
Unboxing gry Pandemic: Czas Cthulhu 2016-10-25 08:40:34
http://bigbaddice.pl/pandemic-czas-cthulu-unboxing/
budzik 2017-01-03 16:40:44
Zwykłego "Pandemica" nie kupiłem, gdyż nie był klimatyczny. "Czas Cthulhu" klimatem aż ocieka: piękne grafiki, figurki, mroczna plansza. Twórczości Lovecrafta nie znam, ale do gry nie jest to absolutnie wymagane. Dla mnie bomba.
PePe 2016-11-30 11:01:12
Zakup tej gry był dla mnie strzałem w dziesiątkę. Z żoną wielokrotnie graliśmy w Pandemica, ale nigdy nie czuliśmy potrzeby posiadania swojego egzemplarza. Nawet powszechnie wychwalany "Legacy" nie wystarczył, byśmy chcieli zainwestować w niego pieniądze. Nie wiem czy to podszept Cthulhu w mojej głowie zmusił mnie do wydania pieniędzy na akurat tę edycję (bo co innego mogło to zrobić?!), ale warto było go posłuchać... Tytuł urzeka oprawą. Mroczny klimat wylewa się z pudełka już w chwili jego otwarcia. Instrukcja, wraz z fabularnym rysem na pierwszej stronie (mistrzostwo!) świetnie wprowadza nas w klimat rozgrywki. Ilustracje wprost pokazują, że nie jesteśmy w świecie miłych bożków, tylko igramy z czymś prawdziwie przerażającym. Co do samej rozgrywki, można powiedzieć wiele, można nie mówić nic. Z jednej strony to stary, sprawdzony pandemic - tylko tyle i aż tyle. Z drugiej strony usunięto mechanizm rozprzestrzeniania się chorób, a w to miejsce włożono bóstwa z mitologii HPL, które na początku mogą wydawać się jedynie nic nie znaczącym dodatkiem. Czasami po prostu pojawia się jeden z przedwiecznych, a jego umiejętnością jest dołożenie kilku kultystów, co najczęściej nie boli, czasem trochę boli, a niezwykle rzadko zaboli... Kiedy jednak przegracie grę ze względu na to, że w poprzednich rundach do gry wszedł brzydal, który sprawia, że np. relikty może zagrywać wyłącznie aktywny gracz, co blokuje możliwość wyjścia z opresji, okazuje się, że trzeba baczniej przyglądać się kolejnym przedwiecznym i przewidywać, gdzie mogą nam nabruździć... Warto dać szansę Cthulhu i jego ferajnie. Paskudne z nich oprychy, ale można się z nimi nieźle zabawić.
Szazon 2016-11-24 12:35:39
„Pandemic – Czas Cthulhu”, czyli epidemia szaleństwa. Plusy: 1. Oprawa Graficzna. 2. Znana mechanika i zasady. 3. Solidne wydanie. 4. Regrywalność. 5. Poziom trudności. 6. Wypraska. 7. Klimat. Minusy: 1. Jakość kart i wymiary kart Przedwiecznych. „Pandemic – Czas Cthulhu”, to tytuł, który łączy dwie, bardzo lubiane przeze mnie rzeczy, a mianowicie „Pandemika” i prozę Lovecrafta. To połączenie „kupiło mnie” już w momencie pojawienia się pierwszych informacji o wydaniu tego tytułu. Rozgrywka wciąga gracza w szaleńczy wir walki z Okultystami i Przedwiecznymi już od pierwszej chwili. Oprawa graficzna i figurki oddają klimat znakomicie. Rozgrywka jest dynamiczna i emocjonująca. Jak w zwykłym „Pandemiku” mamy wiele do zrobienia a mało czasu. W tym tytule nie przytrafi się nam rozprzestrzenianie choroby i reakcja łańcuchowa, co jest logiczne, przecież kultyści nie rozmnażają się przez mitozę, ale za to mamy przebudzenie Przedwiecznych. Shoggothy potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i doprowadzić do szaleństwa. Jedyny mankament to wymiary kart Przedwiecznych, do których nie ma idealnych koszulek. Gra jest bardzo dobra i z czystym sumieniem polecam ją każdemu, lubiącemu grać w „Pandemika” i lubiącego klimaty Lovecrafta. 8/10
Triskel 2016-10-25 15:26:44
„Pandemic: Czas Cthulhu” to gra kooperacyjna, która przeznaczona jest od dwóch do czterech graczy. Historię oparto na opowiadaniach mistrza grozy, H.P. Lovecrafta. Niepowtarzalny klimat jest jednym z zasadniczych plusów tej pozycji, sprawiający, że od gry wręcz nie będziemy mogli się oderwać. Gra nastawiona jest na kooperację i wszyscy gracze będą zmuszeni do współdziałania w celu odniesienia olśniewającego zwycięstwa lub sromotnej porażki. Samo pudełko prezentuje się nad wyraz ciekawie i mrocznie, zachęcając do sięgnięcia do środka. Musimy jednak uważać, ponieważ możemy uwolnić pradawne zło. Ludzkość powoli obraca się w stronę przepastnego szaleństwa. Tylko niewielkiej grupce odkrywców może udać, się ocalić ludzkość od straszliwego losu. Prastare istot zwane Przedwiecznymi budzą się z wiecznego snu, w swoich kosmicznych leżach. Jeżeli się przebudzą i wydostaną z przepastnych więzień, ludzkość czeka chaos i mrok, który popchnie ich w łapska obmierzłego szaleństwa. Rzeczywistość, jaką znamy, przestanie istnieć. Jedynie wybrani, którzy znają prawdę, mogą stawić czoła przedwiecznemu złu. Potężne, złe istoty posiadają swe sługi, które również będą starały się pokrzyżować plany odważnym poszukiwaczom. Kultyści, wraz z mrocznymi mocami wystawią na ciężka próbę poczytalność wybranych, którzy tylko cudem mogą uniknąć dogłębnego szaleństwa... Przyjdzie wcielić się nam w postać jednego z badaczy, śmiałka, który stanie w szranki z siłami ciemności. Muszą oni działać wspólnie, jeżeli chcą pokonać Pradawne Zło, Przedwiecznych. Będą musieli zapieczętować cztery bramy, aby uniemożliwić tym samym wydostani się na światło dzienne potężnych i odrażających monstrów. Postacie, które mamy do dyspozycji charakteryzują się różnymi cechami i indywidualnymi umiejętnościami. Mechanika gry jest ciekawa i przypomina wcześniejszą Pandemię. W skład tury wchodzić będą trzy etapy: przeprowadzenia akcji, pozyskiwanie nowych kart wskazówek oraz odsłaniania kart przywołania. Zwycięstwo następuje w momencie zapieczętowania wszystkich czterech bram, a przegrana może nastąpić, jeżeli: wszyscy badacze oszaleją, zabraknie kart wskazówek, nie będzie już Shoggothów oraz Kultystów do zagrania lub obudzi się Przedwieczny Cthulhu. „Pandemic: Czas Cthulhu” jest grą niezwykle rozbudowaną, która powinna przypaść do gustu miłośnikom prozy Lovecrafta. Wydanie jest staranne, zadbano o najmniejsze szczegóły i oddano w ręce graczy pozycję naprawdę godną uwagi. Mechanika jak w przypadku Pandemii również jest płynna, zapewniająca czerpanie dużej przyjemności z rozgrywki. Mitologia Lovecrafta dodała całości niepowtarzalnego klimatu, dzięki czemu do tej gry chce się powracać po wielokroć. Gra za sprawą klarownej instrukcji i prostej mechaniki powinna spodobać się weteranom gier planszowych, jak i osobom mniej obeznanym z pozycjami tego typu. Jak najbardziej polecam. http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2016/10/pandemic-czas-cthulhu.html