ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH

Small World

7.7 / 100 głosów
SGP RANKING
0
FANI
28
OPINIE
5

Opis:

Small World to gra, w której gracze prowadzą swoje nacje w świecie, który jest po prostu za mały, aby pomieścić je wszystkie...

Small World, stworzony przez Philippe Keyaerts jako następca jego szeroko nagradzanej poprzedniej gry Vinci, to świat zamieszkany przez różnorodne rasy - krasnoludy, czarodziejów, amazonki, gigantów, orki a nawet ludzi. Każda z tych nacji posyła do walki swoje armie - wszystko, aby zdobyć chociaż odrobinę nowego terytorium i wymazać inne plemiona z powierzchni ziemi.

Niestety, cywilizacje w miarę wzrostu zatracają swoją dynamikę i możliwości rozwoju, dopada je stagnacja a w końcu upadek. Kluczem do zwycięstwa w Small World jest nie tylko wybór spośród 14 ras i 20 specjalnych mocy; najważniejsze to przewidzieć upadek i w odpowiednim momencie wycofać się z danej cywilizacji, udzielając swojego poparcia nowej sile, która rozwinie się na gruzach tych, którzy przeminęli.

Zawartość pudełka:

 • 2 dwustronne plansze (dla 2,3,4,5 graczy)
 • 6 kart pomocy
 • 15 żetonów ras (w tym 1 pusty)
 • 168 żetonów ras
 • 18 żetonów zapomnianych plemion
 • 21 żetonów specjalnych mocy (w tym 1 pusty)
 • 35 żetonów specjalnych (leża, fortece, góry, smok, itp.)
 • 109 żetonów punktów zwycięstwa
 • 1 kostka posiłków
 • znacznik rundy
 • zasady gry
 • numer Days of Wonder Online Access

źródło opisu: http://wydawnictwo.rebel.pl/
źródło okładki: https://boardgamegeek.com

Podstawowe informacje:

Nr BGG
40692
Typ
Podstawka
Alternatywna nazwa
Small World
Pierwsze wydanie (rok)
2009
Polskie wydanie (rok)
2012
Projektant
Philippe Keyaerts
Artysta
Miguel Coimbra
Cyrille Daujean
Wydawca
Asterion Press
Bergsala Enigma
Compaya.hu - Gamer Café Kft.
Days of Wonder
Edge Entertainment
Galápagos Jogos
Hobby Japan
REBEL.pl
Stratelibri
Gracze od
2
Gracze do
5
Wiek od
8
Czas rozgrywki od (minut)
40
Czas rozgrywki do (minut)
80
Kategoria
Gra rodzinna
Gra strategiczna
Mechanika
Area Control / Area Influence
Area Movement
Dice Rolling
Variable Player Powers

Linki:

0    
1
Recenzja gry w czasopiśmie Rebel Times Numer 21/2009 2017-03-16 20:06:22
https://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html

Brak pozycji.

Brak pozycji.

Maya the cat 2018-12-28 09:41:46
W zależności od ilości graczy, mamy dostępne różne mapy. Co nie zmienia faktu, że przy 2 osobach, rozgrywka jest spokojna i można więcej zaplanować, a przy 5 to typowa siekanka. Tak czy inaczej, trzeba rozważnie wybierać rasy, w odpowiednim czasie je "wymrzeć", by rzucić się z powrotem w wir walki! Bardzo dużo negatywnej interakcji (kto nie chce od czasu do czasu powybijać przyjaciół w grze?), niewiele losowości i prosta mechanika gry. Pudełko ma fajne przegródki na żetony, więc nic się nie gubi i panuje generalny porządek. Jak to ktoś chyba na Rebelu trafnie określił - "warcaby na sterydach"! Polecam.
Grabek 2016-12-27 14:44:09
Godna polecenia gra w przystępnej cenie. Mechanika naprawdę oddaje to, co mówi nam nazwa - świat jest naprawdę mały i musimy walczyć o każdy kawałek, gdzie nikt nie jest naszym sojusznikiem, a każdy chce zagarnąć nasze ziemie. Jeśli mamy odpowiednią wyobraźnię, gra naprawdę może dostarczyć mnóstwo śmiechu, nie oszukujmy się, kto by nie chciał podbijać świata Niziołkami Władcami Smoków!? Albo Bohaterskimi Orkami! Różne kombinacje ras z umiejętnościami powodują, że do gry można przysiadać o wiele częściej, a dość spora ilość dodatków tylko dodaje świetnej zabawy. Dodatkowym atutem gry jest fakt, że w zależności od ilości graczy, za każdym razem możemy grać na innej mapie :D. Zasady też nie są trudne, dlatego sądzę, że to naprawdę dobra gra dla każdego :D.
woj_tek 2016-11-09 11:34:09
Był moment, że zagrywałem się w tę grę ze znajomymi, teraz już dawno po nią nie sięgaliśmy, ale zbliża się Sylwester, więc kto wie. Sama gra jest spoko, mnie osobiście podoba się absurdalny humor oraz spora kombinacja ras i zdolności.
AxeL 2016-04-02 10:56:05
Small world to genialnie wydany, bardzo prosty wariant gry strategiczno wojennej w klimacie fantasy. Mechanika jest wyjątkowo prosta, więc gra ma niski próg wejścia... Polecam dla graczy wdrażających się w świat tego typu gier, lub jako przerywnik dla bardziej zaawansowanych. Całkiem ciekawy zwłaszcza wariant dla 2 osób. Dodatki też spoko, chociaż niektóre dodatkowe postacie lub umiejętności trochę przekombinowane, ale zawsze można je usunąć z puli przed grą. 8/10
Szazon 2016-02-25 10:46:15
Świetna gra, prosta gra strategiczna z dużą dawką humoru. Plusy: 1. Oprawa graficzna 2. Proste zasady 3. Solidne wydanie (Days of Wonder tak już ma :]) 4. Wypraska i jej składowe 5. Grywalność 6. Humor 7. Ogromna ilość możliwości połączenia ras i zdolności. Minusy: 1. Sam nie wiem :] Gra którą powinien mieć każdy. Sprawdza się przy kameralnej, spokojnej nasiadówce jak i przy konkretniejszych imprezach. Polecam a nawet namawiam do kupna, lub przynajmniej wypróbowania tego tytułu (a na pewno zakupicie). Oceniam grę na 8/10 (z dodatkami +1p.)