ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH

Szeryf z Nottingham

7.85 / 26 głosów
SGP RANKING
0
FANI
3
OPINIE
4

Opis:

W grze Szeryf z Nottingham wcielasz się w rolę kupca starającego się dowieźć swoje towary na miejski targ. W tym celu musisz przekonać Szeryfa, aby Cię wpuścił – i to za (prawie) każdą cenę!

W trakcie gry gracze po kolei będą odgrywać rolę Szeryfa i decydować o tym, które torby kupieckie przeszukać, a które przepuścić na targ bez inspekcji. Jeśli podczas inspekcji nie trafią na kontrabandę, to muszą z własnej kieszeni pokryć koszta odszkodowania dla niewinnego kupca. Jeśli natrafią w transporcie na zakazane towary, to przyłapany przemytnik zapłaci solidną grzywnę, która wpada do skarbca Szeryfa, a nielegalne dobra zostaną skonfiskowane.

Zwycięzcą zostanie gracz, który na koniec gry będzie dysponował największą liczbą punktów, zebraną dzięki zgromadzonym pieniądzom i towarom.

Zawartość pudełka:

  • 216 kart Towarów (144 karty Legalnych Towarów (zielone), 60 kart Kontrabandy (czerwone), 12 kart Dóbr Królewskich (czerwone ze złotą wstęgą i pieczęcią Szeryfa u dołu) );
  • 110 monet w czterech nominałach;
  • 1 znacznik Szeryfa;
  • 5 Straganów Kupieckich;
  • 5 Toreb Kupieckich;
  • instrukcję

źródło opisu: http://www.rebel.pl
źródło okładki: https://boardgamegeek.com

Podstawowe informacje:

Nr BGG
157969
Typ
Podstawka
Alternatywna nazwa
Sheriff of Nottingham
Pierwsze wydanie (rok)
2014
Polskie wydanie (rok)
2016
Projektant
Sérgio Halaban
Benjamin Pope
Bryan Pope
André Zatz
Artysta
Lorraine Schleter
David Sladek
Wydawca
Arcane Wonders
Asmodee
Asterion Press
Broadway Toys
Edge Entertainment
Galápagos Jogos
IELLO
REBEL.pl
Gracze od
3
Gracze do
5
Wiek od
13
Czas rozgrywki od (minut)
60
Kategoria
Gra rodzinna
Gra imprezowa
Mechanika
Hand Management
Role Playing
Set Collection

Powiązane gry:

Linki:

0    
1
Recenzja gry w czasopiśmie Rebel Times Numer 88/2015 2017-03-16 20:41:37
https://www.rebel.pl/x.php/193/Rebel-Times.html

Brak pozycji.

0    
1
Szeryf z Nottingham - instrukcja Robert 2016-03-12 17:56:30
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/Download/files/instrukcje/Szeryf/szn_Instrukcja_pl_www.pdf

Brak pozycji.

Mixthoor 2017-12-30 22:24:22
Świetna gra towarzyska. Każdy z graczy musi minimum dwukrotnie wcielić się w rolę skorumpowanego i przebiegłego szeryfa, który myśli wyłącznie o wzbogaceniu swojej nieskromnej i tłustej osoby. A co jeśli jego myśli są zgoła inne? Wszak gra pozwala również wcielić się w rolę praworządnego stróża prawa, który wzgardzi jakąkolwiek łapówką. To zależy oczywiście tylko i wyłącznie od nas. Tak podpowiada zarówno instrukcja, jak i nasze sumienie. Grając uczciwie, mamy szansę na wygraną dzięki dodatkowym bonusom króla i królowej, przyznawanych za maksymalną ilość legalnie sprowadzonych dóbr. Grając nieuczciwie, możemy się bardzo szybko wzbogacić, szmuglując zakazane towary. Jest to jedna z tych gier, w których nie zależy mi na wygranej. Istotą gry jest świetna zabawa i obserwowanie osób, które muszą wcielić się w rolę szeryfa. Mają one wówczas możliwość zemsty na pozostałych graczach bądź też skorzystania z zawartych wcześniej niepisanych sojuszy. Atmosfera podczas rozgrywki jest wybuchowa. Nie omieszkam stwierdzić, iże Szeryf z Nottingham jest również idealną grą dla Polaków, z zasady lubiących kombinować, kręcić i załatwiać własne sprawy, najlepiej po linii najmniejszego oporu. Wykonanie gry jest solidne. Karty są różnorodne i jest ich zadziwiająco duża liczba. Szmuglując bądź przewożąc legalne towary, gracz wkłada je do specjalnej torby kupieckiej, zamykanej na guzik. Ekscytacja towarzyszy graczowi podczas wkładania zakazanych dóbr do torby, niepewność zaś podczas przekazywania napełnionej torby szeryfowi. Najmilszym momentem gry jest otwarcie torby, z której wyciągamy 5 nielegalnych towarów, patrząc prosto w oczy bezradnemu już szeryfowi. W pudełku niestety brakuje tabeli z punktacją, do której moglibyśmy zapisywać wartości zdobytych towarów. Przyspieszyłoby to sumowanie zdobytych dóbr. W opakowaniu znajdują się również monety o wartości 50 pensów, które moim zdaniem chwieją balansem gry. Podczas rozgrywki z wysokimi nominałami, nikt nie zwracał uwagi na wysokość potencjalnej grzywny bądź wartości przemycanych towarów. Istotne były złote monety. Kusiły bowiem tak bardzo, iż większość szeryfów jako łapówki pragnęła tylko ich. Grę często można kupić podczas akcji promocyjnych w bardzo niskiej cenie. Warto.
planszówkowy_dobromir 2016-04-01 08:35:37
Świetna gra, kupa zabawy :). Podzielam też poniższą opinię Axel'a jak w to zagrasz z dętwiakami to i gra będzie drętwa.
AxeL 2016-03-26 01:33:09
Rewelacja na bardziej kameralne imprezy w 5 osób, trochę słabiej w 4... w 3 nie polecam. Oczywiście w tą gre trzeba umieć się wczuć... nie każdy się nadaje, ale jak znajdzie się właściwa ekipa,.... zabawa rewelacyjna... i kupa satysfakcji z przechytrzenia innych graczy :)
Hodor 2016-03-16 00:40:23
Świetna gra imprezowa zapewniająca sporo emocji, dla wszystkich spragnionych blefu i korupcji.