ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH

Kolejka

7.61 / 67 głosów
SGP RANKING
0
FANI
8
OPINIE
8

Opis:

Mechanizmy gry planszowej „Kolejka”

Gra planszowa „Kolejka” opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy (od 2 do 5) wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożona z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste…

Gracze ustawiają swoje pionki w kolejkach, nie wiedząc z początku do którego sklepu zostanie dostarczony towar. Napięcie rośnie, gdy odsłania się karty dostawy towaru  i okazuje się, że kart towaru starczy tylko dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu. Kolejka zaczyna napierać na drzwi, bo każdy chce być pierwszy. Do przepychania się w kolejce gracze używają zagrywanych z ręki kart kolejki, takich jak: „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady”. Muszą jednak uważać na „Remanent”, „Pomyłkę w dostawie” oraz na stojące w każdej kolejce czarne pionki – spekulantów. Z zakupami wrócą do mieszkania tylko ci, którzy najsprawniej wykorzystali trzymane w ręku karty kolejki. 

Na kartach towaru przedstawiono zdjęcia sześćdziesięciu oryginalnych przedmiotów z czasów PRL. W sklepach znajdziemy między innymi buty „Relaks”, wodę toaletową „Przemysławkę”, herbatę „Popularną” oraz wiele innych trudno dostępnych dóbr. Na osiedlu jest też bazar, gdzie można kupić wszystko, ale trzeba słono zapłacić. Chyba że uda się dogadać z przekupką... W tej historycznej grze planszowej trzeba nieźle kombinować, żeby zdobyć upragniony towar.

Czy masz odwagę zmierzyć się z codziennością lat 80.?

Opakowanie zastępcze zawiera:

  • dwie tekturowe plansze do gry
  • 32 drewniane pionki w 8 kolorach
  • 50 kart kolejki w 5 kolorach
  • 5 kart listy zakupów
  • 60 kart towarów w 5 kolorach
  • 15 kart dostawy towaru w 5 kolorach
  • 5 kart pomocy graczy w 5 kolorach
  • plastikową wpraskę do segregowania elementów
  • 6 broszur z instrukcją i opracowaniem historycznym w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i japońskim
  • 5 zestawów naklejek na karty kolejki: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski i japoński

opis i okładka: http://pamiec.pl

Podstawowe informacje:

Nr BGG
85325
Typ
Podstawka
Alternatywna nazwa
Queue
Pierwsze wydanie (rok)
2011
Polskie wydanie (rok)
2011
Projektant
Karol Madaj
Artysta
Natalia Baranowska
Marta Malesińska
Wydawca
HUCH! & friends
Instytut Pamięci Narodowej
Trefl
Gracze do
2
Wiek od
5
Czas rozgrywki od (minut)
60
Mechanika
Hand Management
Memory
Set Collection

Powiązane gry:

Linki:

0    
1
Kolejka, czyli powrót do PRLu! - recenzja na blogu Gra Wstępna 2016-12-26 12:58:13
http://gra.wstepna.pl/gry/kolejka/
0    
1
Kolejka - gra planszowa 2016-05-16 09:37:42
https://www.youtube.com/watch?v=EFIw9Hmc_2M
0    
2
Game Troll TV - Kolejka 2016-05-16 09:38:19
https://www.youtube.com/watch?v=95ENwe_Ipzs
0    
1
Instrukcja 2016-05-16 09:39:22
http://pamiec.pl/ftp/kolejka/PL/PL_instrukcja_2013_podglad.pdf

Brak pozycji.

Maya the cat 2018-12-28 10:42:10
"Kolejka" ma wszystko co powinna mieć dobra gra: trochę przeszkadzania, trochę planowania, ładna oprawa graficzna, proste zasady przedstawione w przystępny sposób. Smaczkiem są tu "fanty" przedstawione na kartach. Polecam bardziej początkującym, niż zaawansowanym graczom.
Paweł 2016-12-31 15:15:09
Ciekawa gra w klimacie PRL, będąca dobrym tytułem rodzinnym. Może być szczególnie ciekawa dla osób pamiętających czasy PRL.
Gra Wstepna 2016-12-26 12:58:49
Kolejka to przyjemna gra, która zapewni nam dobrą rozrywkę i dużo śmiechu. Nie jest ona może pozycją odkrywczą w świecie gier, ale jest pozycją przy której wszyscy (bez względu na wiek) dobrze się bawią. Świetnie sprawdzi się jako pozycja familijna. U nas raz na jakiś czas pojawia się nas stole na początek wieczoru. Kolejka bardzo dobrze nada się także dla początkujących graczy. Co więcej, pięknie obrazuje one trudne czasy PRLu i skłania nas do choćby krótkiej refleksji na ten temat. Młodych zachęci zaś do zadawania pytań i wysłuchania opowieści rodzinnych o tym, jak to dawniej bywało. Jest to naprawdę świetny przykład na to, że gry planszowe to nie tylko zabawa. Powiedzieć można by nawet, że Kolejka powinna stanowić pozycję obowiązkową w szkołach w ramach omawiania historii XX wieku. Wszystko to sprawia, że Kolejka jest pozycją, którą warto mieć (szczególnie, że jej zakup nie nadszarpnie domowych finansów). Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)
FmBlack 2016-12-25 14:43:31
Miałem okazję zagrać przy okazji świąt. Dużym plusem jest fakt, że gra nie wymaga dodatkowego przygotowania przed wyciągnięciem z pudełka. W moim gronie nikt wcześniej nie grał w kolejkę. Mimo wszystko bez problemu ogarnęliśmy zasady w trakcie gry. Bawiłem się w 4 osoby. Mechanika wydaje się być należycie zbalansowana, przydała by się nieco mniejsza losowość. Ogólnie warto mieć w domu, aby zagrać z nowicjuszami w dziedzinie planszówek.
nikita94 2016-12-20 00:50:39
Bardzo fajna gra rodzinna, szczególnie dla osób pamiętających czasy PRL, chodź szybko gra robi się powtarzalna i traci na spontaniczności, szybko się nudzi, walory graficzne i wykończenie gry mega zadowala,ogólna ocena jest dobra :) Polecam dla początkujących bądź jako dobry prezent :)
McAster 2016-09-16 08:53:17
Najlepsza gra jaką mam do grania z rodzicami :-) Sama w sobie jest prostą i przyjemną planszówką z negatywną interakcją (ale bez złośliwości) do pogrania "na luźno". Pięknie zrobiona i bardzo klimatyczna. Polecam by mieć w kolekcji i wyciągać gdy nie ma ochoty na coś ciężkiego.
Szazon 2016-08-28 14:23:41
Dobra gra na imprezy i nie tylko szczególnie dla osób pamiętających realia PRL i/lub fanów twórczości S. Barei. Plusy: 1. Klimat 2. Grafiki 3. Mechanika 4. Humor Minusy: 1. Jakość kart (choć to podkreśla klimat PRL) Gra która zapewnia dużą dawkę humoru i pozwala wrócić do dawnych lat. Najlepiej się gra od 3 graczy. Polecam a grę oceniam na 7/10
AxeL 2016-06-06 11:16:22
Dobra dla początkujących, ma dużo klimatu PRL :), aczkolwiek gra ma fun tylko przy 5 lub (z dodatkiem) 6 osobach (poniżej nie polecam). Zwycięstwo trochę losowe, ale zabawa super :) Trzeba się dyscyplinować z paraliżem decyzyjnym, bo inaczej się ciągnie. 7/10