ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH

Agricola: wersja dla graczy

8 / 8 głosów
SGP RANKING
0
FANI
4
OPINIE
3

Opis:

Przenieśmy się w czasie do roku 1670. Zaraza szalejąca w Europie Środkowej od 1348 roku w końcu została przezwyciężona. Na nowo odżywa cywilizacja. Ludzie coraz częściej odnawiają i rozbudowują swoje domostwa. Łąki przekształca się w użytki rolne, na których uprawia się zboże i warzywa. Głód panujący przez ostatnie lata spowodował, że ludzie jedzą teraz więcej mięsa (nawyk, którego my - ludzie żyjący w dostatku - nie porzuciliśmy do dnia dzisiejszego).

Rozpoczynacie grę, posiadając dwóch członków rodziny, mieszkających w dwuizbowej drewnianej chacie. W każdej rundzie będziecie wysyłać członków rodziny do pracy, aby wykonywali różne akcje. Jeśli uzbierasz odpowiednią ilość drewna i trzciny, możesz rozbudować chatę oraz powiększyć rodzinę.
Powiększanie rodziny umożliwia wykonanie większej liczby akcji, ale również wiąże się z koniecznością pozyskiwania większej ilości żywności. W grze będziesz orać pola oraz je obsiewać, aby pozyskać żywność.

Zboże rosnące na polach i warzywa zbierasz podczas żniw. W tym samym czasie na świat przychodzą również młode zwierzęta. Abyś mógł rozwijać hodowlę, potrzebujesz ogrodzonych pastwisk, na których możesz wypasać owce, dziki i krowy. Pomocnicy oraz Usprawnienia wspomagają rozwój twojego gospodarstwa. Każda karta da ci konkretne korzyści w grze.

Punkty zwycięstwa możesz otrzymać za przebudowę drewnianej chaty w glinianą oraz za jej późniejszą przebudowę w kamienny dom. Najwięcej punktów zwycięstwa otrzymasz jednak przez przyczynianie się każdego dnia do zwiększenia komfortu życia i powiększenie rodziny.

W trakcie rozgrywki będziesz korzystać tylko z czternastu spośród 96 różnych kart Pomocników i Usprawnień. Gwarantuje to, że każda gra będzie inna. Dodatkowe zasady dotyczące gry w wariancie jednoosobowym oraz różnego rodzaju warianty gry zespołowej zapewniają możliwość gry w różnych warunkach oraz z osobami o różnym doświadczeniu.

Zawartość pudełka:

  • Drewniane znaczniki: 18 białych znaczników owiec, 15 czarnych znaczników dzików, 13 brązowych znaczników krów, 30 brązowych znaczników drewna, 24 jasnobrązowe znaczniki gliny, 14 białych znaczników trzciny, 16 czarnych znaczników kamieni, 24 żółte znaczniki zboża, 16 pomarańczowych znaczników warzyw, 1 żółty znacznik gracza rozpoczynającego, 4x 15 ogrodzeń, 4x 4 obory, 4x 5 członków rodziny
  • Plansze: 4 plansze gospodarstw (po 1 dla każdego gracza), 1 plansza główna, 1 plansza dużych usprawnień, 2 plansze rozszerzające planszę główną
  • Żetony: 23 zaorane pola/izby drewnianej chaty, 16 izby glinianej/kamiennej chaty, 2 pola akcji (dla gry w 2- osoby i w 3-4 osoby), 1 pole akcji "Praca dodatkowa", 36 żetonów „1 żywność”, 8 żetonów „5 żywności”, 3 żółte żetony sugestii (do szybkiego zapoznania się z grą), 10 żetonów dóbr (żetony żebrania po drugiej stronie)
  • Karty: 14 kart akcji do kolejnych etapów gry, 10 czerwonych kart dużych usprawnień, 48 żółtych kart pomocników, 48 pomarańczowych kart małych usprawnień
  • 1 notes z tabelą do podsumowania zdobytych punktów
  • 10 woreczków strunowych
  • 12-stronicowa instrukcja
  • 12-stronicowy dodatek do instrukcji

źródło opisu: http://www.lacerta.pl/
źródło okładki: https://boardgamegeek.com

Podstawowe informacje:

Nr BGG
200680
Typ
Podstawka
Alternatywna nazwa
Agricola (revised edition)
Pierwsze wydanie (rok)
2016
Polskie wydanie (rok)
2016
Projektant
Uwe Rosenberg
Artysta
Klemens Franz
Wydawca
Compaya.hu - Gamer Café Kft.
Lacerta
Lookout Games
Mayfair Games
uplay.it edizioni
Gracze od
1
Gracze do
4
Wiek od
12
Czas rozgrywki od (minut)
30
Czas rozgrywki do (minut)
120
Kategoria
Gra ekonomiczna
Mechanika
Card Drafting
Hand Management
Worker Placement

Powiązane gry:

8.27 / 73 głosy

Linki:

Brak pozycji.

Brak pozycji.

0    
1
Agricola - wersja dla graczy - instrukcja Robert 2016-07-03 12:07:18
http://www.lacerta.pl/index.php/repozytorium-plikow/viewdownload/6-agricola/66-agricola-instrukcja

Brak pozycji.

Maya the cat 2018-12-27 22:48:01
Moja ulubiona gra strategiczna. Zasady do ogarnięcia samemu mogą się wydawać skomplikowane, ale wprowadzając kolejnych graczy, idzie już naprawdę szybko. Nam tłumaczono reguły, tak naprawdę już podczas samej rozgrywki i to chyba najlepszy sposób, by szybko wszystko pojąć. Przede wszystkim jest bardzo dużo możliwości, by zbierać punkty, a co za tym idzie, różne sposoby na wygraną. Na pierwsze rozgrywki, polecam nie brać więcej niż 3-4 karty z rodzaju "do ręki", bo rozpraszają uwagę od tego, co się dzieje na planszy. Ale spokojnie, po kilku kolejnych rozdaniach, sami będziecie chcieli mieć więcej kart, by urozmaicić swoje strategie. 10/10 wśród gier strategicznych.
Eugnomus 2017-08-08 19:18:11
Śliczna, mega mózgożerna i "ciasna". Nie, to nie reklama domu rozkoszy ziemskich, a Agricola. Zdecydowanie jedna z moich ulubionych gier. Każda rozgrywka inna, każda strategia nieuniwersalna i trzeba sporo kombinować aby nie skończyc z minusowymi punktami. Karty usprawnień i pomocników dodają smaczku i zapewniają regrywalność, ale i pewną losowość. Jak ci podejdzie fajna na początek to właściwie jesteś ustawiony, albo wpadnie ci coś słabego lub przydatnego w specyficznych okolicznościach i leżysz. Polecam mechanizm draftu. Tak czy inaczej jest to jedna z tych gier, która na pewno zabrałbym na bezludną wyspę.
Grygo 2016-12-23 11:06:52
Świetna, wymagająca euro-gra z ogromną ilością decyzji do podjęcia: akcje na planszy * usprawnienia * pomocnicy * (ruchy konkurencji + presja wyżywienia "rodziny" + wymogi końcowej punktacji) = zyliard kombinacji.