ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH
Powrót

Czas patriotów

Data: 2018-11-11 Robert Deninis

Poznaj Czas Patriotów Historyczną Grę Planszową. Gra dotyczy wydarzeń z listopada 1918 r., kiedy to Polacy nie oglądając się na decyzje zwycięskich aliantów przejęli władanie nad ziemiami centralnej Polski. Gracze mają za zadanie uwolnić spod okupacji niemieckiej i austro-węgierskiej 9 miast – główne miasta polskie, które zostały wyzwolone w listopadzie 1918 r. za pośrednictwem różnych działań: wojskowych, społecznych i politycznych. Zwycięzcą zostaje gracz, który najlepiej wywiąże się z tego zadania.

Na platformie wspieram.to wystartowała kampania mająca na celu zgromadzenie środków potrzebnych do realizacji tego projektu. 

Czas patriotów

Czas Patriotów jest grą historyczną przeznaczoną dla 2-5 graczy w wieku co najmniej 11 lat. Czas gry wynosi 40 minut przy dwóch gracza plus 20 minut każdy kolejny gracz.

Gra oparta jest na mechanice budowania talii (deck building) oraz rozsyłania swoich pionków na różne plansze miast (worker placement). Gracze mają za zadanie uwolnić spod okupacji niemieckiej i austro-węgierskiej 9 miast – główne miasta polskie, które zostały wyzwolone w listopadzie 1918 r.Wyzwolenie miasta odbywa się poprzez zmniejszanie siły okupanta w danym mieście. Żeby to uczynić należy wysyłać do miasta swoje pionki i przeprowadzać akcję wyzwalania przy użyciu posiadanych na ręce kart.

Czas patriotów

Zmniejszanie siły okupanta odbywa się poprzez zagranie kart z ręki w odpowiedniej sekwencji i kolejności. Na początku należy zagrać Kartę Wyzwalania, która wskazuje który symbol występujący w grze należy zagrać i o ile zagranie danego symbolu zmniejszy siłę okupanta.  

W grze występują 3 symbole, które odzwierciedlają różne możliwości przejęcia kontroli nad okupowanym miastem. Pistolet symbolizuje walki zbrojne, tworzenie oddziałów militarnych i struktur wojskowych, kapelusz symbolizuje działania dyplomatyczne, rozmowy, pertraktacje oraz tworzenie zalążków ogólnokrajowej władzy państwowej, flaga zaś symbolizuje manifestacje patriotyczne, oddolne inicjatywy lokalnej ludności, samoorganizacja miejscowych władz i przejmowanie urzędów.

Czas patriotów - przykładowe karty

Każde miasto za wyjątkiem Warszawy posiada specjalną cechę (niektóre z nich są przypisane do danego miasta na stałe, inne są losowane jako żetony Cechy Miasta) dającą określoną korzyść dla gracza, która aktywuje się po dokonaniu wyzwolenia i która jest dostępna dla graczy, którzy za pomocą swoich pionków odwiedzą dane miasto. 

Czas patriotów - specjalne cechy miast

Każdy gracz dysponuje swoją niewielką startową talią kart, którą sukcesywnie w trakcie gry powiększa o coraz potężniejsze karty, płacąc za ich nabycie innymi posiadanymi kartami o odpowiednich symbolach. W każdej rundzie gry gracze odnawiają swój zasób dostępnych do zagrania kart, biorąc do ręki ze swojej talii te które były użyte w poprzedniej rundzie, w ilości wynikającej z posiadanego przez gracza limitu kart na ręce.

Gra kończy się po siedmiu rundach gry, lub wyzwoleniu wszystkich miast zależnie, co wydarzy się wcześniej. W rundzie gracze naprzemiennie wykonując ruch – wysyłają pionki do wybranych miast lub w obszar pomocniczy w celu nabycia nowych kart. Runda kończy się po rozdysponowaniu przez wszystkich graczy dostępnych pionków tj. wyczerpaniu możliwych ruchów.

Czas patriotów - punktacja

Zwycięzcą zostaje ten, kto zdobędzie najwięcej żetonów kokard narodowych, które otrzymuje się za wyzwalanie miast, kontrolowanie Rządu Tymczasowego w Lublinie, posiadane karty militarne i zdobyte medale. Wygrywa ten, kto najlepiej i najefektywniej przyczyni się do odzyskania niepodległości, czyli zdobędzie najwięcej kokard narodowych.

Więcej informacji znajdziecie na spronie projektu: https://wspieram.to/CzasPatriotow oraz na oficjalnej stronie gry: http://czas-patriotow.pl

źródło: informacja prasowa

Skomentuj jako pierwszy