ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH
Powrót

Liberum Veto - szlachecka gra planszowa

Data: 2017-01-04 Marcin Korzeniecki

Wielu z Was słyszało lub grało w Veto - kolekcjonerską grę karcianą osadzoną w realiach XVII - Rzeczypospolitej. Otóż otrzymałem ostatnio planszową wersję gry osadzonej w tym uniwersum. A najmilszym zaskoczeniem był fakt, że otrzymałem egzemplarze bezpłatnie.

Wyobraźcie sobie moje zdumienie, gdy tuż przed gwiazdką otrzymałem paczkę adresowaną na Stowarzyszenie Gier Planszowych GAMBIT, które prowadzę, a w tej paczce znalazłem egzemplarze Liberum Veto. Bezpłatne. I list, z którego wynikało, że akcja została sfinansowana z środków Instytutu Książki, w związku z obchodzonym w 2016 Rokiem Sienkiewicza.

Napisałem zatem do autora podziękowania, a przy okazji zapytałem o kilka rzeczy. Dowiedziałem się, że Gambit nie był jedynym obdarowanym. Gra dotarła do ponad 400 placówek w całym kraju.

Gra planszowa Liberum Veto nie jest kompatybilna z Veto kolekcjonerską grą karcianą. Liberum Veto jest mocno uproszczone i zmienione, ale w przyjemny sposób wprowadza do karcianego odpowiednika. 

I kilka słów o samej grze:

Gra planszowa Liberum Veto pozwala graczom przenieść się w czasy Złotej Wolności Szlacheckiej i uczestniczyć w Wielkiej Grze o Tron Rzeczypospolitej. Gracz wciela się w przywódcę jednej z czterech frakcji próbujących osadzić na tronie swojego kandydata na króla. Zostań przywódcą podstępnej frakcji Radziwiłłów, honorowych i rycerskich Wiśniowieckich, hulających po Rzeczypospolitej Awanturników, lub wpływowych Dworskich prowadzonych przez Jana Kazimierza. 

Wybór należy do Ciebie, a Tron Rzeczypospolitej nie będzie czekać wiecznie.
 
Walcz o niego w Konfrontacjach z innymi frakcjami - prowadź Intrygi w Pałacu, lub Agituj za swoim kandydatem na Polu Elekcyjnym. Każda droga jest dobra by zwyciężyć w walce o władzę nad Rzeczpospolitą.

Autorzy gry: Krzysztof Schechtel, Jarosław Komorniczak

Wydawca: Wydawnictwo Veto Sp. z o.o.

 

zeliwny 2017-01-10 17:41:48
Nie wiem jak planszówka, ale karcianka Veto jest genialna.