ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH
Powrót

Pięć Klanów

Data: 2016-11-30 Robert Deninis

Przemierzając krainę 1001 Nocy, Twoja karawana zatrzymuje się w osławionym Sułtanacie Naqala. Sędziwy Sułtan nagle zmarł, a miejsce po nim pozostaje wolne. Wyrocznie przepowiedziały, że na ziemie przybędzie ten, który zgromadzi poparcie wszystkich Pięciu Klanów i to on zajmie miejsce zmarłego władcy.

Czy dasz radę wypełnić przepowiednię i przejąć władze nad Sułtanatem Naqala?

Wydawnictwo Rebel zapowiedziało wydanie polskiej edycji Five Tribes, świetnej gry Bruno Cathali, gorąco przyjętej przez graczy na całym świecie.

W tej strategicznej grze planszowej gracze będą musieli podejmować wiele ważnych decyzji, które wymagają od nich więcej niż od standardowych gier typu worker-placement. Wszystko dlatego, że tym razem dostępni robotnicy od razu znajdują się na planszy, a zadaniem graczy jest ich sprawne i efektywne przemieszczanie. Oazy, wioski, targowiska i wiele innych różnorodnych miejsc tylko czeka, aż przybędą do nich nowi odwiedzający. A to jak, kiedy i gdzie ich przemieścisz wpływa bezpośrednio na to, czy wygrasz czy raczej poniesiesz klęskę.

Każdy kolor symbolizuje inne Plemie, które specjalizuje się w czymś odmiennym od pozostałych.

Wezyrowie (żółty) - zbierając ich przed sobą otrzymasz dodatkowe punkty na koniec gry,
Starszyzna (szary) - również zapewniają punkty, ale pozwalają także przywoływać do pomocy potężnych Dżinów,
Kupcy (zielony) - wracają z powrotem do woreczka zapewniając karty zasobów,
Budowniczowie (niebieski) - wracają z powrotem do woreczka zapewniając monety,
Zabójcy (czerwony) - wracają z powrotem do woreczka zabijając pionki na planszy lub zgromadzone przez innych graczy.

W Twojej zwycięskiej strategii powinny znaleźć się też potężne magiczne istoty - Dżiny. Jeżeli ich nie wykorzystasz, to przeciwnicy mogą użyć ich potężnych mocy i doprowadzić do zguby, nie tylko Twojej, ale całego Sułtanatu. Zawsze miej na uwadze te nieokiełznane siły, jeżeli rzeczywiście liczysz na przejęcie władzy.

 

Pięć Klanów to gra z bardzo wysoką jakością komponentów, jasną i przejrzystą instrukcją i mechaniką, która oferuje wiele dróg prowadzącch do zwycięstwa. Przemieszczanie pionków nie tylko wpływa na to, czy Ty otrzymasz punkty, ale także zmienia ustawienie planszy dla przeciwników. Często trzeba zastanowić się nad tym, czy warto zrobić coś dla siebie, czy tym razem zrobić coś przeciwko innym.

 

Planowana data premiery: pierwsza połowa grudnia 2016 r.

Sugerowana cena detaliczna: 209,95 zł.

Instrukcja: Pięć Klanów - instrukcja PL

źródło: informacja prasowa

AxeL 2016-12-01 11:09:32
To jest świetna gra, ale absolutnie niezależna językowo. Jedyne co jest do przetłumaczenia to instrukcja, którą można sobie ściągnąć w pdf, a często też przetłumaczone ksera są już w kupowanych w Polsce zagranicznych wersjach. Kupując polską wersje dopłacasz za przetłumaczony tytuł na pudełku, oraz instrukcję wydrukowaną na lepszym papierze w kolorze (zamiast czarno-białe na zwykłym a4). Są jeszcze nazwy własne dzinów, ale wątpię by Rebel ośmielił się wymyślać im słowiańskie imiona :D Ciekawy jestem, czy dodatek też będą tłumaczyć i wydawać (swoją drogą dodatek jest super). To jest jedna z moich ulubionych euro (obok kawerny).