ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH
Powrót

Planszowa Gra Roku 2019 - etap I

Data: 2019-01-21 Marcin Korzeniecki

Konkurs Planszowa Gra Roku 2019 oficjalnie rozpoczęty! Najstarsza nagroda, przyznawana corocznie dla najlepszych gier planszowych w kilku kategoriach, wydanych w Polsce rozpoczyna kolejną edycję.

             

Zaczął się Etap I konkursu Planszowa Gra Roku 2019 – to już jego XV edycja. Jak co roku, formuła konkursu jest nieco udoskonalana – tak jest i tym razem, ponieważ pojawiły się nowe kategorie.

Do Etapu I zakwalifikowały się 193 gry i 28 dodatków. W kategorii Gra Roku dla Całej Rodziny Kapituła będzie oceniać 104 tytuły, w kategorii Gra Roku Zaawansowana 36 tytułów, a w kategorii Gra Roku dla Dzieci 53 tytuły.

Listę zakwalifikowanych gier można znaleźć pod następującymi linkami:

Gry rodzinne: https://planszowagraroku.pl/lista-gier-2019-rodzinne/

Gry zaawansowane: https://planszowagraroku.pl/lista-gier-2019-zaawansowane/

Gry dla dzieci: https://planszowagraroku.pl/lista-gier-2019-dla-dzieci/

Dodatki: https://planszowagraroku.pl/lista-gier-2019-dodatki/

 

W 2019 roku wydawnictwa będą walczyć o następujące tytuły:

- Nagroda główna ”Gra Roku” – najlepsza gra wydana w danym roku na polskim rynku wybierana spośród gier, które zakwalifikują się do trzeciego etapu Konkursu.

 

- Nagroda “Gra Roku dla Całej Rodziny” – gra, która zbliża rodziny i pozwala na zabawę osobom w różnym wieku. Nie wymaga długiego tłumaczenia ani rozkładania, może bardzo dobrze sprawdzić się jako pierwszy tytuł dla osób nieznających nowoczesnych planszówek;

 

- Nagroda ”Gra Roku Zaawansowana” – najlepsza gra dla osób zaznajomionych z grami planszowymi, szukających gier wymagających i bardziej skomplikowanych niż te na rodzinne wieczory;

 

- Nagroda ”Gra Roku dla Dzieci” – gra przeznaczona dla najmłodszych graczy, która bawiąc rozwija ich zdolności umysłowe i spostrzegawczość.

 

Kapituła Nagrody przyzna również takie wyróżnienia:

- Wyróżnienie „Najlepsza Gra Tematyczna” – najlepsza gra, w której bardzo duży nacisk położony jest na warstwę fabularną / tematyczną. Nagradzane w szczególności jest ponadprzeciętne powiązanie mechaniki z tematyką gry;

 

- Wyróżnienie „Gra dla Dwóch Osób” – gry, które bardzo dobrze sprawdzają się jako tytuły dla dwóch osób, bez względu na liczbę graczy podaną na pudełku gry;

 

- Wyróżnienie „Gra Imprezowa” – gry, które są specjalnie dedykowane integracji uczestników takich spotkań lub sprawdzają się jako tego typu gry;

 

- Wyróżnienie „Najlepszy Dodatek” – dodatek do podstawowej wersji gry;

 

- Wyróżnienie „Najlepsza Grafika” – gra z najlepszą oprawą graficzną;

 

- Wyróżnienie „Najlepszy Polski Autor” – najlepszy polski autor gry wydanej po polsku;

 

- Wyróżnienie „Najlepszy Debiut Roku” (wydawniczy, autorski).

 

Dodatkowo, może zostać przyznana Nagroda Specjalna im. Michała Gościniaka, której celem jest uhonorowanie osoby, akcji czy wydarzenia, które w bezinteresowny, wyjątkowy sposób przyczyniają się do rozwoju hobby w naszym kraju. W poprzednich dwóch edycjach Nagrodę przyznano kolejno Adamowi Badurze za wieloletnie organizowanie akcji wymiany gier „Mathandel” oraz Arturowi Jedlińskiemu za założenie i wieloletnią opiekę nad forum Gry-planszowe.pl, które jest absolutnie unikatowym miejscem wymiany poglądów i informacji na temat gier.

Warto zwrócić uwagę na nową, odrębną Kapitułę, która wybierze Nagrodę „Gra Roku Dla Dzieci”, w której zasiadają wyłącznie eksperci z zakresu tytułów dla najmłodszych. Skład obu Kapituł można sprawdzić pod adresami: https://planszowagraroku.pl/kapitula-2019/ oraz https://planszowagraroku.pl/kapitula-gra-dla-dzieci-2019/. Obie Kapituły liczą obecnie w sumie 48 osób.

Wejście w Etap I oznacza zatwierdzenie listy zgłoszonych przez wydawnictwa gier – zastrzegamy, że w tej fazie konkursu ta lista może ulec jeszcze nieznacznym zmianom – wynikającym z opinii Wydawców i Kapituły na temat regulaminowości zgłoszonych tytułów – jednak można ją traktować jako praktycznie ostateczną, a ewentualne zmiany zostaną zatwierdzone na dniach.

Statuetki zostaną wręczone 27 kwietnia podczas największego w Polsce festiwalu fantastyki – Pyrkon.

 

anettezaj 2019-02-11 11:25:48
W kategorii gier imprezowych i rodzinnych najlepszą zabawę mieliśmy z Ale Japa i moim zdaniem powinna zwyciężyć. Nie kojarzę drugiej takiej gry z rekwizytami. Można w nią grać wiele razy i wcale się nie nudzi.