ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH
Powrót

Tajemnica Whitehall

Data: 2017-06-15 Robert Deninis

To było krótko po trzeciej popołudniu. Właśnie schodziłem do piwnicy po parę desek, kiedy zauważyłem tę paczkę. Opakowana w papier, miała jakieś pół metra na metr. Co za czort? Rozpakowałem i pod spodem znalazłem coś owiniętego w czarny materiał. Zanim zobaczyłem, co było w środku, uwolniony z pudła smród zdradził wszystko.

Wydawnictwo Galakta zapowiedziało nadchodzącą premierę Tajemnicy Whitehall – gry inspirowanej i utrzymanej w wiktoriańskim klimacie Listów z Whitechapel.

Tajemnica Whitehall

W 1888 r. siły całego Scotland Yardu w londyńskiej dzielnicy Whitehall stają sparaliżowane, kiedy na progu komisariatu zostaje porzucony korpus kobiety. To nietypowe przestępstwo oraz ostatnia fala makabrycznych morderstw mogą oznaczać tylko jedno: Kuba Rozpruwacz wrócił.

Rozpruwacz podrzucił korpus, a pozostałe cztery kończyny zamierza zostawić gdzieś w mieście. Nowa drużyna Scotland Yardu ma za zadanie wytropić mordercę i doprowadzić go przed oblicze sprawiedliwości. Może to ostatnia szansa, by dorwać Kubę Rozpruwacza?

Tajemnica Whitehall - rozstawienie początkowe

Tajemnica Whitehall pozwala 2-4 graczom wcielić się w postać Kuby Rozpruwacza lub jego nowych tropicieli – dziennikarza Jaspera T.C. Waringa, chirurga Thomasa Bonda oraz sierżanta Arthura Ferrisa.

Rozgrywka obejmuje trzy rundy, które składają się z naprzemiennych tur Kuby i jego tropicieli. Przed rozpoczęciem gry Kuba Rozpruwacz wybiera w tajemnicy cztery Sceny Zbrodni, w których zostawi kolejne szczątki – pierwszym miejscem jest jego lokalizacja startowa. Runda kończy się, kiedy Kuba wykona 15 ruchów lub gdy dojdzie do kolejnej Sceny Zbrodni.

Tajemnica Whitehall - karty śledczych

Po zostawieniu kończyny Kuba Rozpruwacz musi zniknąć, zanim zostanie złapany. Uciekając londyńskimi uliczkami z jednej Sceny Zbrodni do drugiej, musi ciągle uważać na tropiących go policjantów. Do szybkiej ucieczki może wykorzystać specjalne kafelki ruchu. Jeśli uda mu się podrzucić wszystkie kończyny i nie zostać złapanym – Kuba Rozpruwacz wygrywa grę.

Śledczy po ruchu Rozpruwacza muszą się naradzić i rozproszyć, by mieć pod kontrolą jak najwięcej terenu. Mogą wówczas szukać wskazówek lub dokonywać aresztowań – ich zadaniem jest zebrać jak najwięcej informacji, by rozpracować plan Kuby i jego następny ruch. Jeśli nie uda się to do końca rundy, Rozpruwacz może ogłosić, że dotarł do kolejnej Sceny Zbrodni i zostawił następną makabryczną niespodziankę.

Tajemnica Whitehall - karty

Gracze mogą też wdrożyć dodatkowe zasady, by zdobyć przewagę nad Kubą. Sfałszowane artykuły pozwalają mu użyć ponownie kafelka Ciemna Alejka lub Łodzi na początku rundy. Morderca na wolności pozwala Rozpruwaczowi użyć specjalnych kafelków ruchu bez pokazywania ich pozostałym graczom, co nastręcza śledczym więcej trudności– morderca przepłynął na drugą stroną miasta czy może jest na sąsiednim polu?

Gracze stojący po stronie prawa mogą Zakasać rękawy, aby móc wykorzystać jednorazowo swoje specjalne umiejętności opisane na kafelkach postaci. Uwzględnienie specjalnych umiejętności obejmuje każdego członka grupy tropiącej – Nos Smokera dodaje Jasperowi umiejętność, którą może wykorzystać raz na grę.

Choć Tajemnica Whitehall jest samodzielną grą, gracze mogą wykorzystać elementy z gry Listy z Whitechapel, by pomóc Rozpruwaczowi podłożyć Fałszywe ślady lub wesprzeć śledczych posiłkami z dodatku Drogi szefie.

Dzięki takim zagraniom Tajemnica Whitehall jest wspaniałą grą zarówno dla nowych graczy, jak i wiernych fanów serii Listy z Whitechapel.

Kuba Rozpruwacz powrócił i rozpoczyna się pościg, by pojmać bestialskiego mordercę, nim znów zniknie – prawdopodobnie na zawsze. Śledczy nie mogą pozwolić, by ta okazja wymknęła się im! Tajemnica Whitehall pojawi się w sklepach już 22 czerwca!

Skomentuj jako pierwszy