ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH
Powrót

Trajan na wspieram.to

Data: 2017-01-10 Robert Deninis

Młodziutkie studio Sharp Games, rozpoczęło właśnie realizację swoich tegorocznych, i trzeba im oddać, że niezwykle ambitnych, planów wydawniczych. Na pierwszy ogień poszedł Trajan Stefana Felda, który pomimo wysokiej pozycji w rankingu BGG, długo kazał sobie na siebie czekać polskim miłośnikom dobrych strategii.

Trajan to strategiczna gra planszowa, w którą można grać od 2 do 4 osób. Jej akcja toczy się w Antycznym Rzymie podczas panowania cesarza Marka Ulpiusza Trajana, okrzykniętego przez senatorów mianem “Optimus Princeps” (najlepszy cesarz). Wcielamy się w rolę bogatego i wpływowego obywatela Rzymu. W bezwzględnej walce o naszą pozycję będziemy musieli umiejętnie zarządzać wojskiem, kontrolować handel w porcie czy walczyć o poparcie senatu, starając się być zawsze o krok przed naszymi oponentami.

Główną osią mechaniki gry jest system, polegający na podnoszeniu wszystkich znaczników akcji z jednej sekcji (tac) planszetki  gracza, a następnie przeniesieniu ich zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na każdej tacy zostawiamy po jednym znaczniku. Sekcja, w której postawimy ostatni znacznik, wyznacza akcję którą możemy wykonać:

  • portu
  • forum
  • wojskową
  • Trajana
  • senatu
  • budowy

Celem gry jest zebranie jak największej ilości punktów zwycięstwa, a prowadzi do tego wiele dróg.  W międzyczasie musimy również uważać na potrzeby ludu. Każda niespełniona potrzeba skutkuje utratą punktów.

Trajan nie bez powodu przez tyle lat utrzymuje swoją wysoką pozycje w rankingu Board Game Geek’a. Wysoka „regrywalność”, mechanika sprawdzająca się przy dowolnej liczbie graczy i co najważniejsze, wybór optymalnej strategii ku zwycięstwu będzie wyzwaniem dla nowicjuszy, jak i dla weteranów (niezależnie od tego czy grasz drugi czy trzydziesty drugi raz). Te cechy zawdzięczamy mechanice wykonywania akcji, która została genialnie zaadaptowana z najstarszej gry świata - "Mancali".

źródło: strona projektu na platformie wspieram.to

Skomentuj jako pierwszy