ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH
Powrót

TZAAR

Data: 2016-12-05 Robert Deninis

Projekt GIPF to seria abstrakcyjnych gier logicznych, które łączą w sobie prostotę zasad oraz liczne możliwości strategiczne. Tytuły te stanowią znakomite ćwiczenia dla umysłu, co zapewniło im liczne nagrody i wyróżnienia przyznane na całym świecie. Dwie gry z serii - GIPF oraz YINSH - ukazały się w odświeżonych wydaniach w czerwcu bieżącego roku, natomiast już niebawem nakładem wydawnictwa Rebel ukaże się kolejny tytuł należący do projektu: Tzaar.

Tzaar to gra, która oryginalnie jako druga pojawiła się pod szyldem Projektu GIPF.  W tej odsłonie każdy z graczy zaczyna partię z kompletem 30 pionów w swoim kolorze. Piony te występują w trzech rodzajach - Tzaar, Tzarra i Tott. Stanowią one nierozerwalną trójcę -  w każdym momencie gry gracz musi posiadać na planszy co najmniej 1 pion każdego rodzaju. Kolejno od lewej: Tzaar, Tzarra, Tott.

Zwycięstwo w grze TZAAR można osiągnąć na jeden z dwóch sposobów:

  1. Pozbawienie przeciwnika 1 rodzaju pionów - zgodnie z opisaną wcześniej zasadą Tzaar. Tzarra oraz Tott muszą współwystępować na planszy, tym samym utrata wszystkich pionów jednego rodzaju oznacza przegraną.
  2. Doprowadzenie do sytuacji, w której przeciwnik nie jest w stanie w swojej turze przejąć żadnego z naszych pionów (przejmowanie pionów jest obowiązkowym ruchem, o czym poniżej).

Tzaar to znakomite wyzwanie intelektualne dla miłośników gier logicznych. Każdy ruch gracza musi być dobrze przemyślany. Kluczem do zwycięstwa jest tutaj zachowanie balansu. z jednej strony niewątpliwie warto jest ustawiać piony w stosy, zwiększając tym samym ich siłę, co utrudni przeciwnikowi ich zdobywanie. Z drugiej zaś tworzenie stosów wiąże się ze zmniejszeniem swoich możliwości - mniej pionów to mniej możliwości na zaatakowanie przeciwnika, ponadto trzeba uważać, by nie stracić wszystkich pionów w jednym rodzaju. Tzaar to gra wyborów, w której każda decyzja wpływa na całą rozgrywkę.

Planowana data premiery: pierwszy tydzień grudnia 2016 r.; niecierpliwi już mogą zacząć czytać instrukcję.

źródło: informacja prasowa

Skomentuj jako pierwszy