ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH
Powrót

Valeria: Karciane Królestwa na wspieram.to

Data: 2017-09-10 Robert Deninis

To dopiero drugi dzień od startu kampanii, a Games Factory przy pomocy wspierających wyrobiło już 200% normy i po raz 16. z powodzeniem ufundowuje swój projekt na platformie wspieram.to.

Valeria: Karciane Królestwa, to kolejna świetnie wydana gra karciana z elementami deck-buildingu w portfolio krakowskiego wydawcy i nawet jeżeli ostrożnie podchodzicie do idei crowdfundingu, to warto już teraz zerknąć na stronę projektu, by zobaczyć cóż takiego trafi na nasze stoły wczesną wiosną przyszłego roku.

Najnowsza kampania Games Factory dotyczy nie jednej fantastycznej gry karcianej, lecz aż trzech! Valeria Karciane KrólestwaValeria Wioski oraz Valeria Wyprawy to trzy gry z jednej serii – i właśnie tak, nie gra podstawowa i dodatki do niej, a trzy zupełnie odmienne gry, dziejące się jednak w jednym świecie – Valerii, a nawet połączone ze sobą fabularnie. W Karcianych Królestwach mamy do czynienia z najazdem potworów na tytułową krainę, który gracze muszą odeprzeć. Następnie – we Wioskach następuje faza odbudowy tego, co zostało zniszczone w czasie najazdu (w tym stolicę państwa), zaś w Wyprawach wcielamy się w Mistrza Gildii i wynajmujemy poszukiwaczy przygód, aby pomagali w stabilizacji królestwa na przestrzeni wydarzeń z obu poprzednich części. 

Rozgrywka w każdą część serii jest szybka, lekka i dynamiczna, a bazując na zaletach gier o budowaniu talii (deckbuildingów) rozszerza ich zasady na swój własny, odrębny od reszty sposób. Każda z trzech gier posiada proste i przejrzyste zasady (dodatkowo podkreślane przez prostą i łatwo przyswajalną ikonografię – taką samą w przypadku każdego tytułu), jednak gracze muszą cały czas czuwać nad własną strategią zakupową, aby na koniec zdobyć jak najwięcej punktów. Gry zmuszają nas do ciągłego śledzenia tego, co dzieje się na stole – ponieważ nasze karty aktywują się także poza naszą turą (Valeria Karciane Królestwa) i trzeba mieć na uwadze karty, które kupują inni gracze (we wszystkich trzech grach) oraz domyślać się, którą kartę specjalną wybrali na początku rozgrywki –w kluczowy sposób podpowiada nam ona styl rozgrywki oraz pozwala na zdobycie mocnego bonusu punktowego na koniec gry.

No i wreszcie – fenomenalne wydanie. W pudełkach z Karcianymi Królestwami, Wyprawami oraz Wioskami gracze znajdą mnóstwo kart, przedstawiających bohaterów, lokacje oraz potwory z grafikami znanego już polskim graczom Mihajlo Dimitrievskiego – twórcy grafik do jednej z najładniejszych gier wydanych przez krakowskie wydawnictwo: Najeźdźców z Północy. Zainteresowanie, które budzi ten tytuł oraz dodatki do niego, mówi samo za siebie: ten młody, łatwo rozpoznawalny grafik staje się powoli marką samą w sobie. Tak, Valeria jest jedną z najładniejszych serii ostatnich czasów.

Po więcej szczegółów na temat samej kampanii oraz opis poszczególnych gier z serii odsyłam na stronę projektu na platformie wspieram.to.

 

Skomentuj jako pierwszy