ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH
Powrót

Warcaby jamowe

Data: 2016-05-12 Robert Deninis

Józef Kawałek, skromny mieszkaniec Sanoka, postanowił urozmaicić nieco rozgrywkę w warcaby. A jak góral sobie coś postanowi, to niewiele rzeczy może go od tego odwieść. Zatem jak postanowił, tak też uczynił. W ten sposób powstały warcaby jamowe.

Warcaby jamowe

Pierwszą, od razu rzucającą się w oczy różnicą, jest „podziurawiona” otworami plansza. W ślad za nią podążają zmodyfikowane zasady rozgrywki, czyniące z tej niezwykłej odmiany warcabów, grę ciekawszą i bardziej atrakcyjną, nie tylko nie tylko dla miłośników warcabów, ale również dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tą grą.

Warcaby jamowe

Jako się rzekło, plansza do warcabów jamowych posiada otwory (jamy), na które nakładane są płytki pól a pod planszą jest przestrzeń, do której przez otwory w planszy (przez otwarte jamy) wrzucane są zbite bierki. Podobnie, jak w wielu odmianach warcabów, gra się na ciemnych polach, których rolę w tym przypadku pełnią płytki pól. Otwieranie i zamykanie jam daje możliwość obmyślania nowych strategii gry. Pomimo tych modyfikacji, już po kilku rozgrywkach, czas pojedynczej partii nie powinien odbiegać od rozgrywanej wg zwykłych zasad.

Warcaby jamowe

Pan Józef jest autorem kilku innych projektów gier (m.in. KRĘGI, SZAST, BAZAI, kulki torowe - których zdjęcia znajdziecie poniżej), zachęcam więc do odwiedzenia jego kanału w serwisie YouTube.

 

Kręgi

Szast

Bazai

Kulki torowe

Skomentuj jako pierwszy