ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH

OPINIE GRACZY

Alchemicy

Gra Wstepna 2017-01-18 15:17:04
Alchemicy to gra, która naprawdę nas zaskoczyła. Do pomysłu zaangażowania smartfona w grę planszową podchodziliśmy nie tylko z ciekawością, ale i z dystansem. Okazuje się jednak, że aplikacja w Alchemikach to strzał w dziesiątkę, który nie tylko dodaje im unikalności, ale też mnóstwa frajdy, uroku i emocji. Alchemicy niezwykle przypadli nam do gustu. To ogromnie klimatyczny tytuł, który naprawdę pozwala nam się poczuć nieco szalonymi magami, który zmusi nas do myślenia i dedukowania, ale też do blefowania i sprytnego ryzyka. Niestety, żeby zacząć zabawę, trzeba przebrnąć przez dość dużo zasad, co może odstraszyć niedzielnych graczy. Wprawni planszówkowicze powinni jednak bawić się wspaniale, bo Alchemicy to… po prostu magia!

Autarcha

Armorier 2017-01-16 15:31:03
Gra umożliwia dynamiczną rozgrywkę na planszy stanowiącej teren działań wojennych. Bardzo fajnie dowodzi się całymi zgrupowaniami wojsk w jednej turze ruchów. Mimo że jest to gra strategiczna to jej mechanika jest dość prosta a liczba tabelek bardzo mała. Dobrze odzwierciedla realną bitwę. Trudno się od niej oderwać. Polecam.

Osadnicy: Narodziny Imperium

Mordin 2017-01-04 19:52:04
Przyjemna gra karciana. Ładne, zabawne, spójne grafiki - dobra mechanika gry. Podoba mi się element kolekcjonerski - przyjemność sprawia kupowanie nowych dodatków i zbieranie kart. Grałem głównie w wariant solowy i bawiłem, się dobrze. Wadą jest jednak pewna powtarzalność - praktycznie zawsze przekopuje się całą talię frakcji - niewiadomą jest tylko w jakiej kolejności dojdą karty. Dlatego też niestety z czasem gra się nudzi - pozostaje tylko element kolekcjonowania i ewentualnie próbowania nowych mechanik przy kolejnych dodatkach. Udana produkcja Portalu - słusznie cieszy się powodzeniem w Polsce i na świecie.

Runewars

Mordin 2017-01-04 13:45:30
Aktualnie jest to mój ulubiony, rozbudowany, strategiczny tytuł - rozgrywka na trzech graczy trwa około 5 godzin - na czterech - 6-7 a więc jest to gra, którą trzeba planować (zbierać ludzi i rezerwować czas - przynajmniej w moim wypadku) na tygodnie przed rozgrywką. Jednak warto - gra oferuje bardzo głęboką strategię przy eleganckiej mechanice, która pozwala na sprawną grę (bez ciągłego zaglądania do instrukcji) oraz możliwości realizacji różnych sposób dojścia do zwycięstwa. Do wykonania trudno się przyczepić - wszystko jest na wysokim poziomie. Co do mechaniki wskazał bym na dwie rzeczy, które można poprawić: 1. brak zasadniczych różnic między rasami co do zdolności - aktualnie wybór frakcji to w zasadzie tylko estetyka. 2. słaba mechanika z bohaterami - trochę jakby na doczepkę do głównej gry - szkoda, moim zdaniem zmarnowanego potencjału w tym zakresie. Mimo to gra jest bardzo dobra i gwarantuje dobrą, wymagającą zabawę. Istotne jest to, że nie jest w zasadzie możliwe wyeliminowanie gracza w trakcie gry przez co nie ma ryzyka, że jeden lub dwóch graczy po pechu lub złych decyzjach na początku tylko statystuje reszcie do końca rozgrywki (co jest bolączką innych podobnych tytułów, np Gry o Tron). Polecam dla doświadczonych graczy.

Dixit Odyseja

Mordin 2017-01-04 13:32:01
Nie jestem fanem gier imprezowych - zwykle gram w gronie miłośników cięższych tytułów. Problem z Dixitem jest taki, że każda kolejna rozgrywka podoba się już mniej od poprzedniej z racji opatrzenia się kart jak również podobnych skojarzeń wśród tych samych graczy. Wymogiem dobrej zabawy z Dixitem moim zdaniem jest wobec tego granie rzadko - najlepiej z przerwami paro miesięcznymi, najlepiej z nowymi kartami oraz w miarę możliwości z nowymi osobami. Pod tymi warunkami jest to fajna zabawa. Dlatego chętnie polecam na wyjazdy gdzie będzie wiele nowych osób - w przeciwnym wypadku gra bardzo szybko się nudzi.

Race for the Galaxy: Narodziny Imperiów

Mordin 2017-01-04 13:26:32
Bardzo dobra karcianka - pierwsza gra tego rodzaju z jaką miałem do czynienia - nadal chętnie do niej wracam z racji tematyki i eleganckiej mechaniki. W grze występuje subtelna interakcja, która jednak pasuje do tematyki budowy imperium kosmicznego oraz szybkości rozgrywki. Grafiki na kartach są nierówne - od topornych po bardzo ładne (zwłaszcza z nowych dodatków) - nie jest to jednak rzecz odstręczająca od gry (z czasem widzi się już tylko symbole na kartach). Dodatki wprowadzają pewną świeżość, jednak nie wszystkie - moim zdaniem - sprawdzają się. Podoba mi się mechanika punktów prestiżu z The Brink od War ale podboje i przejęcia z Rebel vs Imperium już gorzej. Trzeba pamiętać o typie gry - jest to karcianka - przy takim rodzaju zabawy trudniej o klimat w stosunku do typowych planszówek. Trzeba dużej dozy wyobraźni - jednak dla fanów sf nie jest to problem. Gra jest wymagająca i najlepiej sprawdza się moim zdaniem dla wytrawnych graczy - w przeciwnym wypadku gracz doświadczony łatwo pokona każdego innego gracza początkującego. Nie warto również zachęcać kogokolwiek do przygody z grami planszówkowymi poprzez Race for the Galaxy - gra jest jednak zbyt abstrakcyjna i może sprawiać trudności dla zupełnie początkującego.

Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie

budzik 2017-01-03 16:53:41
Ulubiona gra narzeczonej . Nie jest to tytuł dla nowych graczy.

Pandemic: Czas Cthulhu

budzik 2017-01-03 16:40:44
Zwykłego "Pandemica" nie kupiłem, gdyż nie był klimatyczny. "Czas Cthulhu" klimatem aż ocieka: piękne grafiki, figurki, mroczna plansza. Twórczości Lovecrafta nie znam, ale do gry nie jest to absolutnie wymagane. Dla mnie bomba.

Catan: Gra planszowa

budzik 2017-01-03 16:32:31
Catan był moją pierwszą grą, dzięki niej wciągnąłem się w świat gier planszowych. Udało mi się również wciągnąć: narzeczoną, brata, bratanicę i sąsiadów. Ta gra to jedna z najlepszych gier wprowadzających. W nowej, plastikowej wersji jest przepiękna.

Chaos w Starym Świecie

Mordin 2017-01-03 12:23:27
Dla wielu graczy, którzy bawią się planszówkami dłużej niż ostatnie dwa/trzy lata (a więc okresu swoistej mody na planszówki - lub jak określają to niektórzy "renesansu gier planszowych") ten tytuł to często była pierwsza zaawansowana gra o mechanice kontroli obszaru. Jednak Chaos w Starym Świecie to nie tylko sentyment ale nadal jedna z najlepszych gier o tej tematyce na rynku. Mimo, że teraz (po Blood Rage czy CryHavoc czy innych nowych tytułach) figurki kultystów czy demonów nie robią już takiego wrażenia, to nadal spełniają świetnie swoją rolę. Zawsze uważałem, że to właśnie w tej grze zastosowano wzorowy poziom negatywnej interakcji - dla atakującego z dużą satysfakcją - dla ofiary dotkliwą ale nie niszczącą. Klimat Warhammera Fantasy odczuwalny ale nie kluczowy. Dodatek w sposób istotny odświeżył grę plus możliwość dołączenia piątego gracza w sposób fenomenalny potęguje "chaos" na planszy. Polecam wszystkim - trudno jest wskazać na wady tej gry.

Achaja

Mordin 2017-01-03 12:14:29
Nie odmówię zagrania w tą grę od czasu do czasu - jednak są fajniejsze tytułu z wykorzystaniem mechaniki kostek - np. Alien Frontiers, Grand Austria Hotel czy Roll For The Galaxy. Książek Pana Ziemiańskiego nie czytałem i raczej nie będę czytał jednak z opinii tych którzy czytali wnioskuje, że gra nie jest zbyt głęboko osadzona w lekturze. Niewątpliwie mocną stroną gry są grafiki (przyciągające zwłaszcza męskie oko) oraz nie najgorsza mechanika. Dla graczy szukający odskoczni o euro lub ameritrashów, chcących spróbować czegoś nowego jak również dla fanów samej powieści, zapewne godne polecenia na partię pomiędzy lepszymi tytułami.

Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Mordin 2017-01-03 12:04:46
Zdecydowanie najlepsza gra o rozwoju cywilizacji na rynku (aczkolwiek Nations niewiele jej ustępuje - jednak Cywilizacja Sida Meiera lub Historia to już zdecydowanie dużo niższa liga). Gra moim osobistym zdaniem potwierdza geniusz planszówkowy Pana Chwatili, który robi hit z wszystkiego czego się dotknie mimo, że tworzy bardzo różne mechanicznie gry (Mage Knigh - figurkowa przygodówka, Tajniacy - gra imprezowa, Galaxy Trucker - gra którą trudno sklasyfikować, Władcy Podziemi - gra typu euro). Nie inaczej jest z Cywilizacją Poprzez Wieki - świetna, wymagająca mechanika, jednocześnie elegancko przejrzysta i dająca dużo satysfakcji. Nie ma co ukrywać, że jest to bardzo zaawansowana gra z racji ilości zasad i złożoności i nie ma co zasiadać do niej z nowicjuszem. W nowym wydaniu doszły bardzo ładne plansze i karty co dodatkowo podnosi wysoką ocenę gry. Trudno wskazać na wady - chyba tylko to, że ze względu na długość rozgrywki (3-4 godziny dla dwóch graczy - 5-6 dla większej ilości) nie da się za często w nią grać.

Blood Rage

Mordin 2017-01-03 11:51:47
Gra mnie niestety nie przekonała. Nie ma co ukrywać, że wydana jest w bardzo ładny sposób - figurki są obłędne (aczkolwiek plansza już moim zdaniem przeciętna). Nie jestem jednak fanem tego typu mechaniki - opartej na szybkich rozgrywkach stylizowanych na kontroli obszaru - jednak gdzie kontrola i jednostki są natychmiast zużywane celem zdobycia punktów. Tego typu mechanika istnieje np w Kemet lub Small World - grach za którymi nigdy nie przepadałem. Z drugiej strony podobna mechanika ale znacznie fajniej zaimplementowana istnieje w CryHavoc. Dla fanów szybkich rozgrywek i super figurek jak najbardziej polecam - jeżeli jednak poszukujecie głębszej strategii i taktyki istnieje wiele lepszych tytułów w na pewno przystępniejszej cenie.

Tezeusz: Mroczna orbita

Mordin 2017-01-03 11:41:18
Lubię tę grę i zawsze chętnie w nią zagram - natomiast kilka osób mojego planszówkowego grona ma do niej awersję. Podoba mi się styl twórcy - jest to gra której najbliżej do gier logicznych - nie ma tutaj euro ani ameritrasha - jednak jest klimat i specyficzne wykorzystanie planszy. Jak dla mnie lekki tytuł (choć zdaję sobie sprawę, że można w tą grę grać na głębokim poziomie przewidując na dwa/trzy ruchy w przód posunięcia swoje i graczy) z interakcją która daje przyjemność ale nie pozwala gnoić współgraczy. Polecam graczom co najmniej lekko zaawansowanym - obawiam się, że dla nowicjuszy może być ona zbyt nietypowa i odstraszyć od planszówek.

Terraformacja Marsa

Mordin 2017-01-03 11:31:30
Świetna gra euro - mimo swojego gatunku twórcom udało się uchwycić naukowy klimat eksploracji Marsa w niedalekiej przyszłości. Na kartach wiele ciekawych opisów wynalazków czy procesów naukowych (moje ulubione niesporczaki czy marsjańskie krowy), które zapewne niedługo z "fiction" staną się "science". Fajna mechanika - wymagająca - jednak dająca sporo satysfakcji w budowaniu silniczków punktowych. Polecam grę dla wielbicieli powieści sf w stylu "Trylogii marsjańskiej" K.S. Robinson, "Luna to surowa Pani" R.A. Heinleina czy innych klasycznych tytułów o wczesnej eksploracji kosmosu przez człowieka.

Dracula

Mordin 2017-01-03 11:19:19
Gra jest typowym ameritrashem - mocno osadzona fabularnie z masą nie zawsze przejrzystych zasada. Mimo kiepsko napisanej instrukcji (po kilkunastu rozgrywkach nadal mam wątpliwości co do paru istotnych zasad) oraz wielu elementów które trzeba odpowiednio rozłożyć (łatwo o chaos w kartach wydarzeń i przedmiotów postaci) uważam tytuł za udany. Twórcom udała się mechanika pościgu i tropienia Drakuli po Europie - zawsze jest to emocjonujące. Jednocześnie gra nie jest powtarzalna gdyż inny układ kart zdarzeń zawsze inaczej ustawa rozgrywkę (w jednej Drakula będzie odkrywany co chwila, będą częste walki i spektakularne ucieczki - w drugiej przez całą grę Drakula będzie umykał pościgowi). Dobry tytuł dla fanów wampirów i książki Strokes'a (polecam rozgrywkę przy muzyce Wojciecha Kilara do "Draculi" F.F. Coppoli).

Ciężarówką przez Galaktykę

Mordin 2017-01-03 11:11:40
Świetna gra od przyjaciół z Czech - Pan Chvatil ma niesamowitą umiejętność łączenia fajnych, odjechanych nieco tematów z dobrze przemyślaną i zbudowaną mechaniką. Koronnym przykładem powyższego moim zdaniem jest Galaxy Trucker (tłumaczenie polskie kojarzy mi się z książką "Autostopem przez galaktykę" - pozycją w podobnym temacie i humorystycznym klimacie co gra) - wraz ze zbliżonym, aczkolwiek chyba mniej udanym Space Alert. Gra jest bardzo odmienna od klasycznych stylów i mechanik występujących w innych tytułach jednak tutaj jest to jeden z wielu atutów gdyż przez co ciągłe granie nie nudzi się. Gra jest wieloaspektowa - budujemy statek w czasie rzeczywistym co wymaga pewnej wyobraźni przestrzennej jak i planowania na przyszłość a następnie staramy się wykorzystać jak najlepiej z tego co zbudowaliśmy przeciwko kartom przygód. Posiadam grę wraz z dwoma dodatkami i polecam wszystkim nieco bardziej doświadczonym graczom - wydaje mi się, że tytuł jest jednak zbyt złożony dla zupełnie świeżych graczy, mimo dobrze napisanej (i humorystycznej co jest jednym ze znaków formowych Chwatili) instrukcji.

Wsiąść do Pociągu: Europa

Gra Wstepna 2017-01-02 17:20:55
Wsiąść do pociągu: Europa to gra przede wszystkim dla rodzin lub osób rozpoczynających swoją przygodę z grami planszowymi. Gra jest prosta i wesoła. Niewiele mamy tu wyborów, a do zwycięstwa prowadzi właściwie jedna droga (choć wiele połączeń!). Niezbędny jest nam także łut szczęścia, a przepychanki na planszy (szczególnie w większym gronie) sprawiają sporo radości. Rozegrane osoby, nie znajdą tu raczej nic odkrywczego, choć i w tym gronie Pociągi mają swoich zwolenników. W kategorii gier familijnych wypadają z pewnością świetnie. Jest to też pozycja, którą warto mieć w swojej kolekcji, jeśli staracie się rozszerzać grono planszówkowych fanów. Pociągi na naszym stole goszczą najczęściej właśnie wtedy, kiedy chcemy wciągnąć w planszówki nowe osoby. W tym celu sprawdzają się świetnie! Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Wiedźmin: Gra przygodowa

Gra Wstepna 2017-01-02 17:17:46
Z pewnością Wiedźmin to nie jest gra dla planszówkowych geeków, którzy sięgną po ten tytuł w poszukiwaniu wymagającej, mózgożernej rozgrywki. Ale też Wiedźmin nigdy nie miał być taką grą. W założeniach tytuł ten miał być grywalny dla osób, które nie spróbowały jeszcze planszówkowego hobby, albo stawiają w nim swoje pierwsze kroki. Miał to być tytuł przede wszystkim dla fanów sagi Andrzeja Sapkowskiego, bez względu na ich umiejętność grania w planszówki. I to właśnie Ignacemu Trzewiczkowi udało się osiągnąć. Jeśli masz czas (bo rozgrywka nie jest krótka) i ochotę na zabawną, lekką, bywa że przewrotną przygodę z przyjaciółmi w świecie magii i potworów, to Wiedźmin Cię nie zawiedzie! My jesteśmy na tak. Nie jest to można najbardziej wybitna gra w swoim gatunku. Jest to jednak gra, która dostarczyła nam dobrej zabawy i śmiechu. Gra, którą my i nasi znajomi mamy ochotę wyjąć na stół kolejny raz. Gra, którą, jako fani książkowej sagi, musimy mieć na półce. Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Tikal

Gra Wstepna 2017-01-02 17:14:25
Jeśli zaczynacie swoja przygodę z planszówkami, powinniście zwrócić uwagę na Tikal. Proste zasady, lekka i przyjemna rozgrywka w dżungli starożytnych Majów, spokojna interakcja – brzmi zachęcająco prawda? Tikal świetnie sprawdzi się także podczas spotkań rodzinnych. Zaawansowani gracze nie znajdą tutaj nic odkrywczego. Ot, klasyczna, standardowa eurogra. Warto jednak poznać i takie klasyki właśnie. Trzeba bowiem przyznać, że Tikal jak na takiego planszowego staruszka wciąż pozostaje aktualny i wciąż bawi. Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Świat Dysku: Wiedźmy

Gra Wstepna 2017-01-02 17:12:45
Wiedźmy miały być lekką grą familijną. I rzeczywiście są grą lekką i prostą, dla nas – zdecydowanie zbyt prostą. Ogromna losowość i brak miejsca na jakiekolwiek kombinowanie sprawiają że tylko rzucamy kostkami, oczekując na zakończenie. Największym naszym zarzutem jest brak emocji podczas rozgrywki – nas Wiedźmy nie wciągają wcale. Być może gra mogłaby znaleźć swoich zwolenników wśród początkujących graczy, szukających lekkiej, losowej rozgrywki, przy której dalej można dzielić się najnowszymi plotkami. Mówi się, że Wiedźmy sprawdzić się mogą jako gra dla dzieci. Czy rzeczywiście, skoro oparta jest na książkach dla dorosłych a rozwiązywać mamy m.in. problem ciąży? Jedno jest pewne, Świat Dysku: Wiedźmy nie są grą dla nas. Jeśli jesteś fanem Ankh-Morpork, Wiedźmy raczej nie są też dla Ciebie. Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Świat Dysku: Ankh Morpork

Gra Wstepna 2017-01-02 17:09:20
Ankh-Morpork to pozycja obowiązkowa dla fanów Pratchett’a, ale i pozostałym tytuł powinien przypaść do gustu. Negatywna interakcja aż kipi z gry! To jedno z naszych ulubionych, najczęściej wracających na stół pudeł. Gra ani trudna, ani łatwa. Powinna spodobać się osobom o różnym poziomie rozegrania. Bardzo dynamiczna i żywiołowa – zapewni wam taki właśnie wieczór. Naprawdę chce się do niej wracać, a przecież o to właśnie chodzi! Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Sid Meier's Civilization: Gra Planszowa

Gra Wstepna 2017-01-02 17:03:31
Sid Meier’s Civilization to na pewno pozycja obowiązkowa dla fanów gry komputerowej czy xboxowej. Tak jak potrafiła ona wciągnąć człowieka na długie godziny przed ekranem monitora, tak samo wersja planszowa zapewni nam rozgrywkę na całe wieczory i noce. Każdy fan skomplikowanych strategii, liczenia, kombinowania i gier 4X z pewnością będzie zadowolony. Cywilizacja w ogóle nie schodziła z naszego stołu przez pierwsze kilka dni po zakupie, szczególnie że świetnie sprawdza się na dwie osoby (po małych poprawkach do zasad). Nie jest to jednak pozycja dla początkujących graczy, musicie też nastawić się na długi czas rozgrywki i długi downtime. Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Rzymianie do domu!

Gra Wstepna 2017-01-02 17:02:00
Jeśli szukacie bardzo szybkiego fillera, wciąż wymagającego od was decyzji taktycznych, to Rzymianie do domu! będzie doskonałą grą dla was. Rozgrywka jest lekka, krótka i dynamiczna, ale wciąż możecie udowodnić, że jesteście najlepszymi przywódcami w waszej ekipie. Co więcej, gra jest tak niewielka, że z łatwością zabierzecie ją nie tylko w podróż, ale i do torebki podczas wyjścia do pubu, aby rozegrać partyjkę pomiędzy kolejnymi kuflami piwa. Nam to malutkie pudełeczko bardzo przypadło do gustu. Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Red7

Gra Wstepna 2017-01-02 17:00:05
To niewielkie pudełeczko skrywa w sobie naprawdę błyskotliwą i sprytną, choć malutką grę. Mimo tego, że jedna rozgrywka trwa tylko około 15 min czeka tu na nas ogromna dawka zaskoczeń, kombinowania i ciekawych pomysłów. Red7 naprawdę zadziwia swoim potencjałem zbudowanym na jakże prostych komponentach i zasadach. Krótki czas gry i niewielkie rozmiary tym bardziej dodają jej uniwersalności. Możecie zabrać Red7 naprawdę wszędzie i znaleźć czas na rozgrywkę naprawdę zawsze. Nie na darmo mawia się, że Carl Chudyk to mistrz karcianek. Gorąco polecamy! Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Race for the Galaxy: Narodziny Imperiów

Gra Wstepna 2017-01-02 16:59:03
Dla fanów karcianek Race for the Galaxy to pozycja wręcz obowiązkowa, jeden z klasyków, wciąż bardzo wysoko oceniany w planszówkowym świecie, który z pewnością zmusi was do wytężenia umysłu. Nie musicie być wytrawnymi graczami, żeby poradzić sobie z tym tytułem, jeśli tylko macie ochotę na strategiczne zmagania. Zagrajcie w Race for the Galaxy koniecznie. Jeśli złapiecie kosmicznego bakcyla nie będziecie mogli się oderwać od niego na bardzo długo, odkrywając nowe możliwości i drogi do zwycięstwa. My lubimy Race, ale nie bywa on na naszym stole zbyt często ze względu na brak klimatu i niską interakcję. Nie można jednak nie docenić strategicznych, szybkich zmagań, które oferuje nam gra. Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Pupile Podziemi

Gra Wstepna 2017-01-02 16:57:27
Pupile podziemi to gra o niezwykle urokliwym temacie. Mimo tego to jednak gra trudna, o wielu (jeśli nie zbyt wielu) zasadach. Najlepiej więc sprawdzi się podczas rozgrywek w stałym gronie, gdzie będziemy mogli dopracowywać swoje strategie, a nie uczyć nowe osoby reguł. Ze względu na długi downtime i czas rozgrywki zdecydowanie polecamy grać we dwoje, a nie w większym gronie. Dlatego też Pupile podziemi idealnie sprawdzą się jako tytuł dla pary, choć niekoniecznie początkującej w planszówkowym hobby. Temat jest bardzo chwytliwy i pełen uroku, a tak klimatyczna rozgrywka nadaje się w sam raz na wieczór we dwoje – niezbyt wiele interakcji (na pewno więc nie pokłócicie się przez planszowe złośliwości), dużo kombinowania, niezwykle słodkie potwory. Warto spróbować. Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Puerto Rico

Gra Wstepna 2017-01-02 16:56:13
Puerto Rico to gra naprawdę dla wszystkich. Początkujący gracze z łatwością opanują zasady. To jeden z tytułów, który świetnie sprawdza się jako druga, czy trzecia gra w kolekcji. Nie jednej osobie otworzyła ona oczy na urok gier planszowych. Zaawansowani gracze z pewnością będą tutaj mieli duże pole do popisu, jeśli chodzi o poszukiwanie kolejnych dróg do zwycięstwa. Jedni i drudzy mogą liczyć na dużą dawkę kombinowania, przewidywania, liczenia i przepychanek między graczami. Trudna gra o prostych zasadach – to połączenie, które my wprost uwielbiamy. Puerto Rico mimo swoich lat wciąż pojawia się na naszym stole i wciąż bawi, ciągle odkrywamy nowe strategie i zagrania. Poza tym, to tytuł który naprawdę trzeba znać. Spróbujcie koniecznie! Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Potwory w Tokio

Gra Wstepna 2017-01-02 16:54:30
Potwory w Tokio to gra naprawdę dla wszystkich. Bardzo proste zasady, dużo interakcji, mnóstwo emocji i śmiechu– czy nie o to właśnie chodzi w planszówkach? Co więcej, kto z nas nie lubi rzucać kostkami? Szczególnie jeśli dostajemy nad nimi pewną kontrolę. Potwory nie są oczywiście pozycją trudną i stawiającą na kombinowanie. Jak na grę imprezową pozostawiają nam jednak dość duże pole do popisu i niemało decyzji. I choć wyniki na kostkach mogą nas zaskoczyć, to bez kontroli nad swoim potworem nie wygramy na pewno. Każda rozgrywka jest inna. Każda jest szybka i dynamiczna. Potwory cudownie sprawdzą się w też rodzinach (nawet jeśli chcecie grać w kilka pokoleń). Jeśli tylko jest was więcej niż dwoje, musicie koniecznie spróbować. U nas Potwory na ogół pojawiają się na stole na samym początku wieczoru, aby podnieść energię nad planszą i zadbać o dobry humor wszystkich graczy! Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Pośród gwiazd

Gra Wstepna 2017-01-02 16:51:01
Dla nas Pośród Gwiazd to jeden z absolutnych hitów i bardzo często gości na naszym stole, mimo tego, że długo obchodziłam je szerokim łukiem (pewnie ze względu na temat). Wystarczyło jednak, żebyśmy raz spróbowali i już nie możemy przestać! Czy spodoba wam się Pośród Gwiazd? Jest to tytuł bardzo uniwersalny, który powinien przypaść do gustu zarówno początkującym graczom (którzy szybko odnajdą się w rozgrywce), jak i tym zaawansowanym. Jeśli uwielbiacie ciężkie i długie strategie, Pośród Gwiazd świetnie nada się na szybki filler, który nada trochę dynamiki wieczorowi. Jedyne czego tu nie znajdziecie to bezpośredniej, negatywnej interakcji. Dzięki temu zaś Pośród Gwiazd świetnie sprawdza się także podczas wieczoru we dwoje. Polecamy gorąco. Jeśli kupować grę, to właśnie taką! Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Pędzące żółwie

Gra Wstepna 2017-01-02 16:47:00
Jeśli szukasz lekkiego, szybkiego i ładnie wydanego tytułu, to Pędzące żółwie z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. Jeśli myślisz o nich, jako o grze dla Twoich dzieci, to i Ty będziesz się dobrze bawił podczas rozgrywki z nimi i z pewnością nie raz zostaniesz pokonany. Jest to gra prosta i losowa, w przypadku dorosłych graczy może się więc sprawdzić jako gra imprezowa. I jako taka ma dużo uroku. Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Pan Lodowego Ogrodu

Gra Wstepna 2017-01-02 16:45:37
Pan Lodowego Ogrodu to gra trudna, zdecydowanie nie dla początkujących graczy. Jeśli lubicie wymagające, zmuszające do myślenia, liczenia i przewidywania strategie; jeśli lubicie gry typu area control, to zakochacie się w PLO od pierwszego wrażenia. Jeśli jesteście fanami Grzędowicza, to tym bardziej pokochacie tę grę. Magia, walka, podbijanie świata – czego chcieć więcej? Wypada także zaznaczyć, że my uwielbiamy książkę, więc gra stanowi dla nas tym większą gratkę. Z drugiej strony spełnienie oczekiwań fanów uniwersum jest ogromnym wyzwaniem. Krzysztofowi Wolickiemu i za to więc należą się gratulacje. Ogólnie, bardzo polecamy i czym prędzej wracamy do zdobywania Midgaardu! Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Ostatnia Wola

Gra Wstepna 2017-01-02 16:44:18
Ostatnia Wola to gra oparta na świetnym pomyśle, który został zrealizowany w poprawny sposób. Jest to przyjemna, ekonomiczna eurogra, ze wszystkimi plusami i minusami tego gatunku. Nie wyróżnia się zbytnio spośród innych. Wymagających graczy raczej nie zadowoli, a po kilku rozgrywkach wydaje się monotonna, więc na naszym stole nie pojawia się zbyt często. Jeśli jednak nie przeszkadza wam brak interakcji, lubicie euro i gry ekonomiczne, a do tego podoba wam się przewrotna idea szastania pieniędzmi zamiast mnożenia majątku, to Ostatnia Wola będzie dla was dobrym wyborem. Z pewnością przyjemnie będzie czasem pobalować w wiktoriańskiej Anglii! Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Catan: Gra planszowa

Gra Wstepna 2017-01-02 16:42:50
Czy w Osadników warto zagrać? Na pewno! Jest to jedna z tych pozycji, które obowiązkowo trzeba znać! Czy będziecie się dobrze bawić? Z pewnością! Osadnicy zagwarantują wam wesołą godzinę, a rozgrywką możecie cieszyć się z naprawdę każdym. Różny poziom rozegrania nie powinien być żadnym problemem. Jest to też świetna pozycja, aby zarazić innych planszówkowym hobby. Osadnicy w dużej mierze bazują jednak na losowości, która często przesądza o wygranej bardziej niż dobra strategia. Jeśli więc szukacie pozycji, w której będziecie musieli naprawdę pogłówkować, możecie być zawiedzeni. Dla zaawansowanych graczy Osadnicy stanowić mogą tylko lekki, zabawny filler. I chociaż Osadnicy z Catanu nie skradli naszych serc (w tej kategorii serca nasze niezmiennie pozostają przy Carcassone, które otworzyło nam oczy na urok planszówek), to jeśli wciąż nie próbowaliście zagrać – czas najwyższy to zmienić! Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Osadnicy: Narodziny Imperium

Gra Wstepna 2017-01-02 16:40:21
Osadnicy Narodziny Imperium to świetna gra, od której nie sposób się oderwać. Jest lekka, szybka i dynamiczna. Zasady są bardzo proste, ale rozgrywka stawia nas przed wieloma wyborami i trudnymi decyzjami. Cały czas czujemy, że budujemy i nasze imperium się rozrasta, co daje nam mnóstwo radości, nawet jeśli nie wygramy. Gra świetnie się skaluje i wspaniale działa w każdej z opcji, a nam wyjątkowo przypadła do gustu na dwie osoby. Jeśli szukacie tytułu na romantyczny wieczór, to Osadnicy sprawdzą się świetnie! Interakcja, która dodaje pazura rozgrywce, nie jest bardzo złośliwa, więc nie musicie się martwić o konsekwencje wygranej. Gra jest świetnie wyważona i powinna przypaść do gustu naprawdę wszystkim. Sprawdźcie koniecznie! Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Neuroshima Hex!

Gra Wstepna 2017-01-02 16:39:05
Jeśli lubicie bitewne, taktyczne gry z dużą dawką negatywnej, bezpośredniej interakcji to zdecydowanie Neuroshima Hex przypadnie wam do gustu. Rozgrywka jest idealnie skrojona dla dwóch graczy. Mroczny, postapokaliptyczny klimat, suche, taktyczne kombinowanie, zabij lub daj się zabić. Jest tutaj bardzo dużo myślenia i liczenia. Często nie od razu widzimy efekty swoich działań, bo musimy oddać kilku żołnierzy aby zyskać więcej w długiej perspektywie. Neuroshima Hex to bardzo solidna pozycja w świecie gier. Pozycja, której trzeba przynajmniej spróbować, a wielu z was pewnie zakocha się w niej od pierwszego wejrzenia! Gra Wstępna (www.gra.wstepna.pl)

Scythe

McAster 2017-01-02 13:04:45
Przepiękna gra euro. Produkujemy, ulepszamy, przesuwamy robotników... ale w jakiej otoczce!!! Wspaniały klimat jest mocno odczuwalny i umila grę. Jest to na razie jedyny taki tytuł, do którego udało mi się zaprosić ludzi nie grający w tego typu gry (lub w ogóle nie grają w nic trudniejszego). Gra droga (ok. 300zł), ale uważam ją za obowiązkową na półce gracza.

Timeline: Polska

McAster 2017-01-02 12:58:41
Świetna gra imprezowa. Jedna z niewielu, która może nauczyć czegoś ciekawego (lub po prostu pomóc w nauce szkolnej). Nie jest to gra na cały wieczór, ale jako przerywnik się sprawdza świetnie.

Gobblety

McAster 2017-01-02 12:56:28
Świetna gra na początek lub przerywnik między ciężkimi grami dwuosobowymi. Kółko i krzyżyk w zabawnej wariacji. Polecam do grania z dziećmi :-)

7 Cudów Świata: Pojedynek

McAster 2017-01-02 12:54:53
Bardzo dobra gra dwuosobowa. W miarę proste zasady, wiele dróg do zwycięstwa i szybka rozgrywka. Szczerze polecam.

Ashes: Odrodzenie z popiołów

Paweł 2016-12-31 17:03:58
Bardzo interesująca gra karciana. Umożliwia zarówno granie gotowymi taliami jak i samodzielne ich składanie. Bardzo ciekawy mechanizm użycia kostek i możliwości manipulacji nimi.

Bohaterowie wyklęci

Paweł 2016-12-31 17:02:51
Gra oparta na ciekawym temacie żołnierzy wyklętych, jednak rozgrywka jest nieciekawa i monotonna. Mimo to ładnie prezentuje się na stole.

Colt Express

Paweł 2016-12-31 17:01:54
Bardzo klimatyczna gra, prosta i bardzo ładnie wykonana. Polecam do grania z rodziną i znajomymi. Rozgrywka jest krótka co dodatkowo ułatwia znalezienie czasu na wspólne granie w planszówki.

Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)

Paweł 2016-12-31 17:00:28
Świetna gra cywilizacyjna. Daje bardzo dużo możliwości rozwoju oraz liczne drogi do zwycięstwa.

Descent: Wędrówki w Mroku (Druga edycja)

Paweł 2016-12-31 16:59:49
Świetna gra z kategorii dungeoncrawler. Bardzo klimatyczna rozgrywka, podkreślona jest przez świetne wykonanie. W tej grze rzeczywiście czuje się przygodę.

Dixit

Paweł 2016-12-31 16:58:44
Ciekawa gra w skojarzenia. Dobra na spotkania z rodziną i przyjaciółmi.

Dolina Kupców

Paweł 2016-12-31 16:57:33
Bardzo ciekawa gra z ładnymi grafikami. W nietypowy sposób podchodzi do tematu deck building'u.

Dobble

Paweł 2016-12-31 15:38:41
świetna gra imprezowa. Bardzo krótka ale i przyjemna rozgrywka. Myślę, że każdy powinien mieć ją w swojej kolekcji.

7 Cudów Świata: Pojedynek

Paweł 2016-12-31 15:37:49
Jedna z najlepszych gier dla 2 osób. Świetnie wykonana, dzięki krótkiemu czasowi rozgrywki można zagrać kilka partii pod rząd. Dzięki temu również gra cierpi na syndrom jeszcze jednej partii, gdyż zawsze osoba przegrana chce się zrewanżować.

51. Stan: Master set

Paweł 2016-12-31 15:35:40
Bardzo dobra gra planszowa. Świetnie wykonana. Stanowi bardziej wymagającą wersję "osadników", jednak przez pewne zmiany jest zupełnie innym tytułem. Polecam