ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH

Archiwum ŚGP

"Był rok 2007, rynek gier planszowych w Polsce rozwijał się jak szalony, powstawały kolejne sklepy, wydawnictwa, jak grzyby po deszczu rodziły się nowe imprezy poświęcone planszówkom. Zaryzykowaliśmy i wraz z zespołem będącym trzonem serwisu Games Fanatic, wraz z Markiem Pańczykiem jako przywódcą okrętu, wydaliśmy pierwszy numer. A po nim drugi, trzeci, kolejne. Pismo przyjęło się na rynku, z duszą na ramieniu oczekiwaliśmy i raportów sprzedaży i opinii czytelników, i tego, czy pismo będzie się rozwijało. Wszystko toczyło się dobrze. Pismo powoli, konsekwentnie rosło, zdobywało nowych czytelników, współpracowników, zapewniło sobie stałe miejsce w sercach planszomaniaków.

Kolejny krok i w 2008 roku pismo przechodzi w pełny kolor, ma mniej stron, jednak poziom wydania skacze w górę, duże kolorowe zdjęcia, wspaniałe prezentacje gier. To ponownie olbrzymie wyzwanie, to nowe podejście do przygotowania pisma, to więcej pracy, ale i większa radość za każdym razem, gdy bierze się nowy numer do ręki. I ponownie oczekiwanie z duszą na ramieniu tak wyników sprzedaży jak i opinii stałych czytelników. I ponownie wszystko toczy się dobrze.

W tym roku czeka nas kolejny milowy krok. Związany ze zmianami na całym rynku prasy, zmianami, które dotykają wszystkich, od Gazety Wyborczej po Wired Magazine, od małych wydawnictw, po największych prasowych gigantów. Tak jak w roku 2007, i tak jak w roku 2008 pełni jesteśmy obaw, a duszę jak i dawniej mamy na ramieniu, ale i tak jak poprzednio, wierzymy, że idziemy w dobrym kierunku, że podążamy wraz z potrzebami czytelników – od przyszłego numeru
Świat Gier Planszowych przechodzi do wyłącznej dystrybucji cyfrowej.

Flirtowaliśmy już z tą formą od wielu miesięcy, wpierw za sprawą portalu eGazety.pl, później za sprawą dystrybutora CDP.pl, obserwowaliśmy zmiany na rynku i to, jak inne magazyny próbują dostosować się do zmian, jakich jesteśmy świadkami, przeniesienia się do świata tabletów, smartfonów, do świata Facebooka, Twittera, do świata, w którym nowe media dają czytelnikom zupełnie nowe możliwości.

Najbliższy numer Świata Gier Planszowych to dla nas kolejne wielkie wyzwanie. To wspaniałe galerie zdjęć prezentujących gry, to linki do dodatkowych materiałów, to możliwość dodawania mediów do artykułów i recenzji, to wzbogacenie pisma o nowe środki wyrazu. To także możliwość publikacji wersji demo każdego numeru, by czytelnik przed zakupem mógł zapoznać się z próbką tego, co znajdzie w pełnym wydaniu, to także możliwość obniżenia ceny detalicznej magazynu.
To wielkie wyzwanie i wielka przygoda. Od kolejnego numeru Świat Gier Planszowych będzie dostępny tylko i wyłącznie w dystrybucji elektronicznej, zarówno z poziomu specjalnej aplikacji dedykowanej na urządzenia mobine (iOS oraz Android), z poziomu komputerów PC oraz MAC (w formie plików PDF) oraz z poziomu czytników e-booków.

Nadszedł XXI wiek. Gry planszowe trafiły na tablety. Czas i na nas! Do zobaczenia w nowym wymiarze Świata Gier Planszowych!"

- ŚGP numer 28

 

W kwietniu 2013 roku, powyższy tekst przywitał czytelników "Świata Gier Planszowych", drugiego (po "Grach Planszowych") polskiego magazynu poświęconego wyłącznie grom planszowym i karcianym. Jak wiemy, losy potoczyły się nieco inaczej i numer 29 był ostatnim, który ukazał się w formie magazynu. Ostatecznie Świat Gier Planszowych przeistoczył się w serwis internetowy.

Z okazji obchodów 10-lecia, udostępniając archiwalne numery Świata Gier Planszowych, pragniemy przedstawić Wam, drodzy czytelnicy, całą historię naszego magazynu, a wraz z nią, duży wycinek barwnej historii naszego hobby oraz osoby, którym zawdzięczamy obecną popularność planszówek. Miłej lektury!

Archiwalne numery Świata Gier Planszowych: