ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH
No Avatar

ranma11pl
nick

2016-02-29 23:54:07
data rejestracji

*******
miasto

2018-11-25 22:36:16
ostatnio zalogowany

0
dodane gry

9
ulubione gry

40
posiadane gry

67
chciałby mieć gry


OPINIE GRACZA

Catan: Gra planszowa

ranma11pl 2018-11-25 22:51:47
Gra jest losowa, przez co bywa "niesprawiedliwa" ale wbrew pozorom daje sporą decyzyjność. Na pewno jest mniej losowa niż monopol. Niektórzy boją się, że "jest zbyt trudna" dla dzieci ale moim zdaniem jeżeli dziecko jest w stanie zrozumieć zasady monopolu to zasady osadników też zrozumie, a przynajmniej "gra nie gra się sama".

Catan: Gra planszowa – Dodatek dla 5-6 graczy

ranma11pl 2018-11-25 22:44:06
Tu nie ma co się rozpisywać - dwa nowe kolory pionków i powiększenie planszy. Dodatkową regułą jest możliwość wydawania surowców (ale nie handlowania nimi) pomiędzy turami innych graczy co jest konieczne ze względu na to, że pomiędzy dwoma turami danego gracza gromadzi on znacznie większe ilości surowców (bo więcej graczy rzuca kośćmi) i gdy złodziej (7) wypada tuż przed naszą turą tracimy to co zebraliśmy. Natomiast samo powiększenie planszy jak dla mnie przydaje się też przy grze na 4 osoby gdy chcemy rozegrać "bardziej familijną" partię (mniej konieczności blokowania się).

Takenoko

ranma11pl 2018-04-29 14:41:39
Recenzję tej gry trzeba rozbić conajmniej na część o wykonaniu gry i część o jej mechanice. Wykonanie: Generalnie gra jest "śliczna". Pastelowe kolorki, ładne grafiki, drewniane bambusy i naprawdę nieźle wykonane figurki sprawiają że gra wygląda cukierkowo. Nie każdemu musi to pasować, tym bardziej że sprawia to wrażenie nieco dziecinne ale ciężko powiedzieć żeby było to brzydkie. Mechanika: gra jest prosta w zasadach, ma mało negatywnej interakcji (prawie w ogóle), daje sporo pola do kombinowania i ma odpowiedni balans losowości do decyzyjności zapewniający dobrą regrywalność. Generalnie polecałbym ją jako grę rodzinną lub "na luźne spotkania".

Takenoko: Chibis

ranma11pl 2018-04-29 14:33:12
Dodatek w zasadzie obowiązkowy (przynajmniej dla mnie). Nieco zmniejsza losowość (nie trzeba już trafić chmurki żeby dostać ulepszenie pola, pozwala na sporadyczne wymienianie kart zadań i sporadyczne przebieranie w nich przy dobieraniu), daje nową metodę zdobywania punktów, oraz generalnie sporo możliwości kombinowania. Nie jest przy tym jakoś szczególnie skomplikowany w zasadach (choć jest kilka nowych rzeczy które trzeba tłumaczyć).

Zombie 15

ranma11pl 2017-12-17 22:52:27
Zacznijmy od wad: Gra dużo kosztuje. Ale dostajemy ponad 100 figurek! Niestety niespecjalnej jakości. Ale jakość tu nie jest najważniejsza ani szczególnie potrzebna, bo akurat w tej grze niemal rzucamy tymi figurkami, więc one i tak będą się niszczyć (dlatego też ich malowanie nieco mija się z celem). Kolejną wadą jest czas przygotowania do gry - wyszukanie elementów planszy, rozstawienie ich i zombiaków, przygotowanie talii kart itd. To trwa. Ale z drugiej strony gra z tak banalną mechaniką bez modułowej planszy (którą trzeba składać) była by grywalna przez raptem parę partii, a potem znałoby się ją na pamięć. To musi tak wyglądać, żeby to miało sens. Co do zalet: Zasady są banalnie proste. Muszą takie być, bo w ogólnym pośpiechu inaczej by się nie dało (o zbyt wielu by się zapominało). W trakcie tych 15 minut trzeba rozmawiać, ustalać strategię, reagować na pojawiające się zombiaki (niby co stały okres czasu ale w tym pośpiechu to i tak zawsze jest niespodziewane). Generalnie dzieje się i są emocje. Przy czym ważne jest że w turze danego gracza nie ma czasu na dyskusje co on ma robić - musi działać bo czas leci. Dlatego nikt nie staje się "liderem" - nie ma na to czasu. Gra nie jest "dla każdego". Pomimo prostoty, nie każdemu takie rozwiązania mechaniczne się spodobają. Nie mniej ja oceniam tę grę na 8/10 i polecam przynajmniej spróbować.

Cluedo Podejrzenia

ranma11pl 2016-11-30 23:40:29
Cluedo pozbawione planszy i mechanik z nią związanych. Z racji że usunięte mechaniki tylko niepotrzebnie rozwlekały rozgrywkę, grze wyszło to tylko na dobre. W karcianą wersję gra się szybko i sprawnie. Mechanika jest bardzo łatwa ale z racji że partia trwa około 15 min. dodatkowe urozmaicenia nie są potrzebne. Oczywiście gra sprawdza się w dwóch rolach: 1. szybkiej gry w przerwie czegoś innego/pomiędzy innymi rzeczami/jako rozgrzewka 2. z racji kompaktowości (zarówno w formie spakowanej jak i rozłożonej) jako gra podróżna. Niestety w innych zastosowaniach raczej się nie sprawdzi. A... na Pudełku pisze, że polecana jest od 8 roku życia. Ja bym jednak podniósł to do 10. (co nie znaczy że młodsi nie załapią reguł - zależy od dziecka ale na swoich doświadczeniach stwierdzam że 8 to może być jednak trochę mało)