ŚWIAT
GIER
PLANSZOWYCH
No Avatar

ranma11pl
nick

2016-02-29 23:54:07
data rejestracji

*******
miasto

2018-10-03 15:47:30
ostatnio zalogowany

0
dodane gry

9
ulubione gry

39
posiadane gry

66
chciałby mieć gry


OPINIE GRACZA

Takenoko

ranma11pl 2018-04-29 14:41:39
Recenzję tej gry trzeba rozbić conajmniej na część o wykonaniu gry i część o jej mechanice. Wykonanie: Generalnie gra jest "śliczna". Pastelowe kolorki, ładne grafiki, drewniane bambusy i naprawdę nieźle wykonane figurki sprawiają że gra wygląda cukierkowo. Nie każdemu musi to pasować, tym bardziej że sprawia to wrażenie nieco dziecinne ale ciężko powiedzieć żeby było to brzydkie. Mechanika: gra jest prosta w zasadach, ma mało negatywnej interakcji (prawie w ogóle), daje sporo pola do kombinowania i ma odpowiedni balans losowości do decyzyjności zapewniający dobrą regrywalność. Generalnie polecałbym ją jako grę rodzinną lub "na luźne spotkania".

Takenoko: Chibis

ranma11pl 2018-04-29 14:33:12
Dodatek w zasadzie obowiązkowy (przynajmniej dla mnie). Nieco zmniejsza losowość (nie trzeba już trafić chmurki żeby dostać ulepszenie pola, pozwala na sporadyczne wymienianie kart zadań i sporadyczne przebieranie w nich przy dobieraniu), daje nową metodę zdobywania punktów, oraz generalnie sporo możliwości kombinowania. Nie jest przy tym jakoś szczególnie skomplikowany w zasadach (choć jest kilka nowych rzeczy które trzeba tłumaczyć).

Zombie 15

ranma11pl 2017-12-17 22:52:27
Zacznijmy od wad: Gra dużo kosztuje. Ale dostajemy ponad 100 figurek! Niestety niespecjalnej jakości. Ale jakość tu nie jest najważniejsza ani szczególnie potrzebna, bo akurat w tej grze niemal rzucamy tymi figurkami, więc one i tak będą się niszczyć (dlatego też ich malowanie nieco mija się z celem). Kolejną wadą jest czas przygotowania do gry - wyszukanie elementów planszy, rozstawienie ich i zombiaków, przygotowanie talii kart itd. To trwa. Ale z drugiej strony gra z tak banalną mechaniką bez modułowej planszy (którą trzeba składać) była by grywalna przez raptem parę partii, a potem znałoby się ją na pamięć. To musi tak wyglądać, żeby to miało sens. Co do zalet: Zasady są banalnie proste. Muszą takie być, bo w ogólnym pośpiechu inaczej by się nie dało (o zbyt wielu by się zapominało). W trakcie tych 15 minut trzeba rozmawiać, ustalać strategię, reagować na pojawiające się zombiaki (niby co stały okres czasu ale w tym pośpiechu to i tak zawsze jest niespodziewane). Generalnie dzieje się i są emocje. Przy czym ważne jest że w turze danego gracza nie ma czasu na dyskusje co on ma robić - musi działać bo czas leci. Dlatego nikt nie staje się "liderem" - nie ma na to czasu. Gra nie jest "dla każdego". Pomimo prostoty, nie każdemu takie rozwiązania mechaniczne się spodobają. Nie mniej ja oceniam tę grę na 8/10 i polecam przynajmniej spróbować.

Cluedo Podejrzenia

ranma11pl 2016-11-30 23:40:29
Cluedo pozbawione planszy i mechanik z nią związanych. Z racji że usunięte mechaniki tylko niepotrzebnie rozwlekały rozgrywkę, grze wyszło to tylko na dobre. W karcianą wersję gra się szybko i sprawnie. Mechanika jest bardzo łatwa ale z racji że partia trwa około 15 min. dodatkowe urozmaicenia nie są potrzebne. Oczywiście gra sprawdza się w dwóch rolach: 1. szybkiej gry w przerwie czegoś innego/pomiędzy innymi rzeczami/jako rozgrzewka 2. z racji kompaktowości (zarówno w formie spakowanej jak i rozłożonej) jako gra podróżna. Niestety w innych zastosowaniach raczej się nie sprawdzi. A... na Pudełku pisze, że polecana jest od 8 roku życia. Ja bym jednak podniósł to do 10. (co nie znaczy że młodsi nie załapią reguł - zależy od dziecka ale na swoich doświadczeniach stwierdzam że 8 to może być jednak trochę mało)